Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Dlouho jste nečetli knihu, co vám sebere dech? Spisovatel Zdeněk Hrabica přesně ví, co potřebujete!

Tvář bez retuše a Pět válek Ludvíka Svobody jsou knihy přesně pro vás!
Zdroj: koláž archiv

Také bloumáte po knihkupectví v rozpacích a rádi byste sáhli po českém spisovateli, jen se vám nic nezdá? V posledních letech velmi úspěšný autor literatury faktu, spisovatel a novinář Zdeněk Hrabica, si rozhodně pro své tituly nevybírá snadná témata.

Už jednou vyvolal vášně, když spolu se starším synem popsal osudy hrdinů od Tobruku, a nyní znovu zdařile píchá do vosího hnízda. V listopadu 2013 vyšla v nakladatelství Futura jeho kniha „Pět válek Ludvíka Svobody“, která je doslova obranou tehdejšího sedmého československého prezidenta.

Česká literární kritika u ní vyhlásila cenzuru mlčení, přestože jí byla v Moskvě v březnu tohoto roku udělena prestižní Národní cena za nejlepší knihy a nakladatelství udělovaná Ruským biografickým institutem a Ruskou národní knihovnou, navíc tamní kritici ji přijali s obdivem.

Nyní přichází na knižní trh Hrabicův další velmi kontroverzní titul „Tváře bez retuše“ a jasně míří do dějin od ostudného Protektorátu Bőhmen und Mähren, přes padesátá léta, 21. srpen 1968, po listopadový a hlavně majetkový převrat v roce 1989 až po dnešek.

Najdete v něm poslední rozhovor s Indírou Gándhiovou (že pár dní nato podlehne atentátu, spisovatel samozřejmě netušil), doprovázel noční Prahou Vítězslava Nezvala, hlídkoval před pracovnou Alexeje Čepičky, zpovídal pány i kmány. Před nikým nepadl na zadek, ani před ministry a tajemníky, natož před tajnými agenty všech mocností. A přitom všem se navíc náramně bavil, i když zábava někdy hraničila s děsem nad lidskou hamižností a bezpáteřností. A nakonec to všechno vydalo na knihu, kterou právě berete do ruky. Ať je, jaká je, její hrdinové, ať už bez bázně a hany, či s fleky na kabátě, nejsou retušovaní. Na to můžete vzít jed!

Tato kniha má šanci rozbouřit hladinu české a netečné, jednostranně omezené literatury. Dejte se do čtení, neprohloupíte!

Související články

Další články