Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Dekadentní okénko Olgy Path: Co lze s určitostí odpovědět na jednu z nejvšetečnějších a nejnezodpovědi­telnějších otázek lidstva? Tohle!

Jedna z otázek, na kterou nikdy nevím, co mám vlastně pořádně odpovědět, ale která i přesto patří v lidském světě k takovým těm „základním“, zní: „Co posloucháš?“ To je totiž tak různé, jak různé jsou člověkovy nálady a stavy – někdy to jsou Spice Girls, někdy to jsou Pulp, jindy to jsou staré písničky z Divadla Semafor a když jsem ve speciálním rozpoložení, nepohrdnu třeba ani nějakým skočným country. Proč ne.

Proto jsem se rozhodla do mého Dekadentního okénka zařadit píseň, kterou můžu kdykoliv a která patří do mého soukromého Zlatého fondu. Jedná se o věc z dílny amerického producenta jménem Mike Volpe, lépe známého jako Clams Casino, v písni slyšíme hlas britské zpěvačky Imogen Heap. Jestli je ale něco nedílnou součástí její působivosti, je to právě video, ve kterém jsou použity záběry z francouzského filmu Lost in New York (v originále Perdues dans New York) z roku 1989, což je fantasticko-magicko-lehce hororový snímek plodného režiséra Jeana Rollina († 2010). Je to prý jeden z jeho nejosobnějších filmů, takový trochu předchůdce Lynchova slavného filmu Mulholland Drive, který byl natočen o deset let později. K nalezení celý s anglickými titulky na YouTube, trvá jen 50 minut.

Možná že název písně, tedy I´m God, a účinkující ženy v maskách souvisí s příběhem zvaným The Expressionless, tedy o ženě bez výrazu, která se v roce 1972 objevila v kalifornské nemocnici Cedars Sinai a byla celá od krve, přičemž její tvář neměla žádnou mimiku, vrásky ani stopy věku, což na personál nemocnice působilo děsivě. Nikdo se na ni nedokázal dívat déle než pár sekund. Když k ní po ošetření přišel doktor a zeptal se jí, kdo je vlastně zač, žena se mu s prudkým pohybem zahryzla do krku a vykřikla: „Jsem Bůh!“ Pak zdrhla a nikdo už ji nikdy neviděl. Tato zámořská „urban legend“ vzbuzuje doteď i po více než čtyřiceti letech bouřlivé diskuze, zda se skutečně stala, či zda je smyšlená, což tady teď asi nevyřešíme.

Ale někdy si tak říkám, že když bych se chtěla na chvíli ocitnout v nějakém klipu, tak určitě v tomto. Spolu s hudbou Clams Casina a Imogen Heap a záběry z Lost in New York pro mě tvoří dokonalou jednotu. No, jen se podívejte.

Související články

Další články