Tento účes všichni známe. Říkalo se mu „na Jágra“ a byl znakem volnosti. Čolkové a dečkaři byli aktivní hlavně v 80. a 90. letech 20. století.

Jenže dost kusů dečkařů přežilo až do 21. století. Najdete je nejen ve vesnických hospůdkách, ale i ve velkých městech. Jsou všude kolem nás.

Na Facebooku dokonce existují skupiny, které se zabývají lovem těchto čolků. Mezi největší skupiny patří třeba Mullet Hunters Prague.

Jak tento účes vznikl? Podle fanoušků, kteří tento účes řeší na Wikipedii, s ním zřejmě přišli kdysi kamioňáci. Bylo módní mít dlouhé vlasy, ale při jízdě to padalo do očí. Tak vznikla první deka.

Vtipné je, že název tohoto účesu se liší kraj od kraje. Takže tu máme čolka, dečku, záclonu, na Jágra, Bundesligu, na tučňáka, na řidiče autobusu a nebo na debila.

Nejdrsnější variantou mullet stylu je pak tzv. skullet. Vznikl tak, že dečkaři začali plešatět, ale od svého stylu neustoupili. Mezi propagátory tohoto extrémního stylu patří třeba producent František Janeček či muzikant Ondřej Hejma.