Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Dařbuján a Pandrhola: Smrťák Václav Lohniský zemřel za dramatických okolností

Jiří Sovák a Václav Lohniský v pohádce Dařbuján a Pandrhola (1960)
Zdroj: Se souhlasem FTV Prima
+ Další 2 fotografie
pohádka

Pohádka Dařbuján a Pandrhola (1960), to je herecký koncert Jiřího Sováka, Rudolfa Hrušínského a Václava Lohniského. Zcela oprávněně patří ke zlatému fondu naší kinematografie a spousta z nás si ji každoročně pustí na Vánoce v televizi. Nebude tomu jinak ani tento rok, kdy Dařbujána a Pandrholu najdete v programu TV Prima. My vám k tomu nabízíme přehled zajímavostí, které se s tímto filmovým počinem režiséra Martina Friče pojí. Věděli jste například, že představitel kmotra Smrťáka Václav Lohniský zemřel 20 let po natáčení pohádky za dramatických okolností?

Pohádka Dařbuján a Pandrhola je plná hlášek, humoru i mouder. Díky skvělému obsazení režiséra Martina Friče se na ni dá koukat rok co rok znovu a znovu. Jiří Sovák (†79) coby havíř a následně i léčitel Kuba Dařbuján, Rudolf Hrušínský (†73) jako Pandrhola a Smrťák s kosou Václav Lohniský (†59). Poslední jmenovaný zemřel dvacet let po natočení pohádky za dost dramatických okolností, o kterých se před časem rozpovídal pro eXtra.cz režisér Zdeněk Troška (70).

Lohniský zemřel při filmování na sněhu

Troška shodou okolností strávil s hercem Václavem Lohniským poslední chvíle jeho života. Zdeněk Troška byl tehdy asistentem režie u filmu Krakonoš a lyžníci, který svedl tyto dva profesně dohromady.

„S panem Lohniským jsem šel nahoru na stráň, ze které měl sjíždět kvůli zátahu na Krakonoše, na pašeráka cukru," řekl Troška. "Najednou jsem si všiml, že se pan Lohniský zastavil, jen stál a koukal."

Po chvíli uviděl, že herecký velikán už nestojí, ale leží ve sněhu. Na sobě měl položené lyže. "Divil jsem se, že v té zimě takhle odpočívá, jdu k němu, ale to už jsem viděl, jak se mu protáčely panenky, takže mi bylo hned jasné, že je zle,“ pokračoval režisér. Troška se pak podle svých slov pokoušel Lohniského křísit. Pomáhal mu s tím rekvizitář, který si všiml, že se něco děje, a přijel pomoci. Na záchranu už bylo ale bohužel pozdě. "Pak jsme se dozvěděli, že to byl snad jeho čtvrtý infarkt, takže neměl naději," dodal Troška.


Kde se natáčela pohádka Dařbuján a Pandrhola

Pohádka Dařbuján a Pandrhola měla premiéru 10. června 1960. Možná jste si povšimli, že se ve snímku objevují stejné kulisy, které byly o čtyři roky dříve použity v pohádce Hrátky s čertem. Dočtete se o tom na webu čsfd.cz. Děj oblíbené pohádky se odehrává ve vesničce Kocanda, která byla celá postavena v barrandovských ateliérech.

Jména, která jsou v názvu pohádky, zní možná vymyšleně, ale jedná se o skutečná česká příjmení. Příkladem může být česká zpěvačka Žofie Dařbujánová. Nositelů těchto jmen je však jako šafránu a na jejich spočítání by nám možná stačily prsty na rukou. Může za to jistě i skutečnost, že příjmení Pandrhola se po publikaci pohádky Jana Drdy stalo synonymem nectnosti.

Jedna z nejúspěšnějších pohádek

Snímek Dařbuján a Pandrhola se zařadil mezi pohádky, na které přišlo do kina nejvíce lidí. Jak uvádí web kinomaniak.cz, vstupenku na ni si koupilo bezmála 2,5 milionu lidí, čímž se snímek stal sedmou nejnavštěvovanější pohádkou v dějinách československé kinematografie za období 1930 až 1989.

Kdo by si chtěl znovu připomenout příběh o pomoci chudým i o potrestání zla, ten si pohádku Dařbuján a Pandrhola může pustit ve čtvrtek 28. prosince na Primě.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy