Je to jen pár týdnů, co svět ochromil útok na redakci Charlie Hebdo, po němž zůstalo devět mrtvých novinářů. Dnešní útok v dánské Kodani sice nemá tak tragické následky, přesto i zde umírali lidé a další jsou zranění.

V místní kavárně totiž dnes probíhala debata o svobodě slova, které byl přítomen a organizoval ji švédský karikaturista Lars Vilks, na jehož hlavu vypsali islámští radikálové odměnu, Lars totiž nakreslil proroka Mohameda jako psa.

A taky on měl být dnešní obětí střelců. Ti byli dva a ostřelovali kavárnu zvenčí, na místě zemřel jeden člověk a tři další jsou zranění. Střelci jsou stále na útěku a s pátráním pomáhá Dánsku i německá policie, nejspíš se jedná právě o radikály.

Ti totiž Vilksovi už několik let hrozí zabitím a kreslíř má proto stálou policejní ochranu, z dnešního útoku vyvázl živý a bez zranění. Je možné, že vrahové si spletli svou oběť a mířili na jiného muže.

Kavárna v Kodani je úplně rozstřílená, dovnitř vletělo na třicet kulek. Je tedy zázrak, že celá událost nemá daleko horší následky.