Padne Mosul a bude to znamenat konec Islámského státu. To je motto, kterému věří západní spojenci, Kurdové i umírnění muslimové. To je velmi lákavá představa, které by rád uvěřil každý, kdo se bojí radikálního islámu. Jenže ta představa je mylná.

Po dobytí Mosulu radikální islám nezmizí, naopak vstanou noví bojovníci. Objeví se noví džihádisté, kteří za myšlenky radikálního islámu budou ochotni položit život.

Myšlenky radikálních islamistů se opírají o touhu vytvořit jeden velký světový chalífát, kde bude platit slovo zjeveného Koránu a právo šaría. Tato touha je v islámu tak zakořeněná, že pád jednoho města ji nemůže vyvrátit.

S Islámským státem je to podobné jako s Tálibánem a nebo organizací al-Káida. Také se mnozí západní politici kasali, že se jim podaří tyto organizace zničit a zadupat do země.

Ale ono se to nezdařilo.

Došlo jen k roztříštění základní struktury, ale povstali noví následovníci. Nedošlo ke zničení těchto organizací, jen se jejich bojovníci skryli a rozsemenili po celém světě.

Je to jako s pampeliškou. Můžete ji podříznout, ale těch semen co vítr roznese po louce…

A tak to bude také s Islámským státem. Padne Mosul, pak budou členové IS vyhnáni ze syrského města Rakka. A pak? Pak budou myšlenky Islámského státu pokračovat. Třeba v Paříži. Nebo v Berlíně, Stockholmu a nebo někde v Praze…