Soutěžit na pevnosti se začalo na začátku devadesátých let. Producenti tenkrát vybírali podle přísných kritérií a postavy měly působit bizarním dojmem. Proto dali dohromady šílenou masku starého otce Fury, najali několik trpasličích herců, černoškou cirkusačku a také obřího holohlavého muže. Ve Francii mu říkají La Boule, u nás je známý jako Kebule.

Od začátku byl představitelem Kebule herec Yves Marchesseau. Ten byl v soutěži 23 let a prý pro něj byla vysvobozením. Neměl rád svět za zdmi pevnosti. Trpěl od mala genetickou poruchou a vlasy neměl ani jako dítě. Stával se tak roky terčem šikany ze strany dětí i dospělých. V pevnosti mu dal každý pokoj a ani nemusel mluvit. Bouchal do gongu a odváděl soutěžící do žaláře.

Pevnost se mezitím za ty roky stala světovým fenoménem a on si v roce 2013 postěžoval, že atmosféra už není tak osobní a ze soutěže se stala továrna na peníze. I tak zůstal a plánoval to další roky, dokud nedošlo k soudu.

Yves byl obviněn z telefonického obtěžování. Své vyvolené, která o něj ale nestála, poslal přes 500 zpráv. Ačkoliv předtím zavíral lidi do vězení on, teď v cele skončil on sám, a to na půl roku s následnou dvouletou podmínkou. Televize mu také tou dobou dala vyhazov.

To bylo v roce 2014 a on se na další sezonu chystal zpět. Jenomže plány mu zmařila rakovina jícnu. Boj se zákeřnou a bolestivou nemocí velký muž nevybojoval a zemřel na konci září ve věku 62 let. Jeho dcera pro francouzský server huffingtonpost.fr uvedla, že Pevnost Boyard dala jejímu otci přes 20 let štěstí.