Díky pražskému Protonovému centru má pětiletý chlapec Ashyu King, který trpní rakovinou mozku a jehož příběh otřásl celým světem, reálnou šanci na uzdravení!

Zhruba hodinu po poledni byl nemocný Brit dopraven letadlem ze Španělska do Prahy, kde podstoupí protonovou léčbu mozkového nádoru.

V několika následujících dnech bude chlapce čekat série vyšetření, která mají vyloučit, že nádor po operaci znovu poroste.

Ozařování s mírnou podporou chemoterapie začne podle lékařů již příští týden. Naplánováno je zatím 30 ozáření, pět dní v týdnu po jednom ozáření denně, přičemž pokaždé bude uspán. Po probuzení bude odvezen v doprovodu lékaře zpět do Motola.

Rodiče malého pacienta jsou Svědkové Jehovovi a odmítají krevní transfúze. Tenhle fakt budou muset čeští lékaři zohlednit a plán léčby s transfúzí zatím nepočítá. Dávky doprovodné chemoterapie budou prý tak nízké, že by neměly způsobit útlum tvorby kostní dřeně, což je obvykle důvod k podání krve.

Malý Ashya King, trpící rakovinou mozku, zmizel bez vědomí lékařů z nemocnice v Southamptonu na jihu Anglie. Rodiče Naghemeh a Brett jej převezli trajektem do Francie právě s úmyslem dopravit dítě ke speciální léčbě do Česka.