Nebo nevíte, jak máte přimět vašeho partnera k normální otevřené komunikaci, protože z něj buď dostanete odpověď stylu: „ne“, „jo“ anebo úplné ticho a jen spoustu grimas na jeho tváři. Cítíte se prostě „stuck“. Nejsou to lehké situace, ale hodně často se s nimi potýkáme. Co tedy udělat, až zase podobná situace nastane?

  1. Popište situaci nahlas – co se neřekne nahlas, v této atmosféře jako by nebylo. Stručně popište, co vidíte. „Je tu velké ticho, ani televize dnes nehraje.“ Čím víc detailů dáte, tím více.
  2. Popište opět nahlas vaši partnerku/partnera – „Zdá se mi, že jsi nějaká tichá. Ani ses na mě ještě nepodívala, stále se díváš do země.“ Partner/ka bude rád/a, že jste si všimli, že se něco děje.
  3. Popište nahlas, jak se cítíte vy – „Vidím, že se něco děje, a rád/a bych věděl/a co, protože z toho začínám být nervózní a trápí mě to.“ Když vás má partner rád, nechce, abyste se cítili špatně, aby vás něco bolelo a trápilo.
  4. Ptejte se – tím ukazujete svůj zájem situaci řešit! Nebojte se zeptat, nedělejte si domněnky, co partner odpoví! A hlavně nedávejte své domnělé odpovědi partnerovi do úst. Otázkou „Co se děje?“ otevíráte komunikaci, ano, odpověď „nic“ může přijít. Potom je dobré opět zopakovat bod 1 až 3 a opět se zeptat.

Kdo je Monika Tutterová?

„Jsem životní a kariérní koučka a ve své praxi se zabývám tématy od partnerských vztahů přes motivaci, porozumění druhým, naučit se rozhodnout, stát si za svým, získat sebevědomí až po změnu v práci, a to všechno pro zajištění šťastného života! Ve všem vám pomůžu překonat možné bloky a strachy tak, abyste se cítili silní a šli si za svým. Pokud máte konkrétní dotazy, můžete mi je zaslat na adresu redakce@extra.cz. Ráda na ně odpovím.“