Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Česko, ráj houbařů! Kde můžete dostat za sběr praváků klidně měsíc vězení?

Česko, ráj houbařů! Kde můžete dostat za sběr praváků klidně měsíc vězení?
Zdroj: archiv
+ Další fotografie
Houbaření
Houbaření je v Česku velice oblíbená činnost a málokdo si dokáže představit, že by pro to platilo jakékoliv omezení. V zahraničí už to ale tak jednoduché není a v mnoha zemích je ke sběru hub potřeba přistupovat obezřetně. Například v Rakousku si můžete během jedné návštěvy lesa nasbírat maximálně dva kilogramy hub. Ještě dál zašli v Nizozemsku, kde je houbaření mimo vlastní pozemky úplně zakázáno. Za porušení zákazu či omezení přitom platí mnohdy pořádně mastná pokuta.

Pro Čechy je neomezené houbaření samozřejmostí, z lesa si každoročně nosí houby v hodnotách miliard korun. V zahraničí ale mohou narazit. Ne všude jsou zákony tak benevolentní jako v České republice, a jak ukazuje analýza projektu Evropa v datech, v mnoha zemích platí přísná opatření.

Například v Nizozemsku může smaženice přijít houbaře pořádně draho. Země tulipánů je totiž jediným státem v Evropské unii, kde je sběr hub zakázán, a to v jakémkoliv množství. „V Nizozemsku se houby nesmí sbírat ve veřejných lesích či parcích. V případě porušení tohoto zákazu se dopouštíte pytláctví a kromě pokuty hrozí až měsíc vězení, ačkoliv je spíše nepravděpodobné, že byste skutečně skončili za mřížemi,“ říká Tomáš Odstrčil z projektu Evropa v datech.

V Německu hrozí mastnou pokutou

V ostatních zemích Evropské unie ale tak přísná opatření neplatí. Státy se spíš uchylují k omezení množství odnesených hub z lesa. Třeba v Lucembursku platí velmi přísný denní limit, a to jeden kilogram hub na osobu. To samé platí i v některých kantonech Švýcarska, ve kterém to je vůbec komplikované. Pro každý kanton totiž platí jiné omezení, které se pohybuje od jednoho kilogramu až po neomezené množství.

„Obdobně tomu je i v Německu, kde mají jednotlivé spolkové republiky vlastní opatření a kde si tak z některých míst můžete odnést 2 kilogramy hub, ale jinde budete mít problémy už při půlkilovém úlovku. V chráněných oblastech navíc hrozí vysoké pokuty. Například v Sasku může houbaření vyjít i na padesát tisíc eur (v přepočtu 1 354 500 korun),“ vysvětluje Odstrčil. Mastná pokuta hrozí i ve Francii, kde sběrači hub mohou při překročení pětikilového limitu přijít až o 45 000 eur (v přepočtu 1 219 050 korun) a jít až na tři roky do vězení.

Ke zpoplatnění mohlo dojít i v Česku

I v takovém Chorvatsku je třeba dát si pozor, protože houbaři si mohou z lesa odnést pouze 3 kilogramy hub denně. Navíc ale musí mít každý sběrač speciální povolení, které si obnovuje každý rok podobně, jako to mají rybáři v Česku s povolenkou. Povolení ke sběru hub vyžadují i italské zákony. Například v Jižním Tyrolsku musí houbaři zaplatit osm euro (v přepočtu 217 korun) každé obci, na jejímž území chtějí houby sbírat.

K podobnému zpoplatnění přitom nemělo daleko ani Česko. V roce 2011 se ve sněmovně projednával zákon, kvůli kterému by museli lidé za sběr hub platit. Naštěstí ale poslanci hlasovali proti. Zpoplatnění houbaření v České republice je přesto stále tématem. Například největší lesnický investor v Čechách Richard Benýšek se letos vyjádřil, že by za sběr hub vybíral peníze, a není vyloučené, že se k tomu jednou vrátí i poslanci.

Podívejte se do galerie na přehlednou mapu limitů sběru hub v Evropě.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy