Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Čertův kámen, jeden z nejzáhadnějších nerostů na Zemi: Proč má šungit pozitivní vliv na zdraví?

V malebné karelské krajině se ukrývá naleziště šungitu.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie

Na severozápadě Ruska leží Karélie, jediné místo na světě, kde se nachází ložisko šungitu. Dvě miliardy let stará polyminerální uhlíková hornina dostala název podle vesnice Šuňga, již najdeme na břehu Oněžského jezera, kde byl šungit prvně objeven.

Šungit, neprůsvitný černý kámen s více či méně výrazným kovovým leskem, připomíná vzhledem uhlí (nejspíš proto se mu říká čertův kámen). O jeho původu existuje řada teorií. I vědci se dohadují nad jeho možným mimozemským původem, šungit obsahuje molekuly, které mají i meteority, tzv. fullereny. Ty svým objevitelům vynesly Nobelovu cenu.

Zázračné schopnosti šungitu se spojují právě s přítomností fullerenů, velmi silných antioxidantů. Tento nerost ničí všechno, co lidem škodí, zároveň obnovuje to, co nám prospívá. Šungit má mnohé léčivé účinky, čistí a dezinfikuje vodu, obohacuje ji stopovými prvky, chrání před škodlivým zářením a patogenními vlivy.

Šungitový elixír zažene bolest hlavy i únavu. Zhruba 100 gramů šungitové drti nebo jeden středně velký kámen postačí na úpravu 2 litrů pitné vody. Před prvním použitím je nejprve nutná očista šungitu pod tekoucí vodou. Šungitová pyramida ponořená do vody z ní dělá unikátní lék, pití výluhu zlepšuje celkový stav organismu.

Každodenní mytí šungitovou vodou působí blahodárně na pleť, vyhlazuje ji a zvyšuje pružnost pokožky. Když si touto vodou budete pravidelně oplachovat vlasy, můžete se těšit, že získají krásný lesk, sníží se i jejich vypadávání a zbavíte se i lupů.

I malá destička minerálu efektivně pohlcuje elektrosmog, stačí šungit umístit poblíž televize, počítače a další elektroniky. Šungit harmonizuje prostředí, potýkáte-li se kupříkladu s geopatogenními zónami, zajistí vám klidný spánek a sny. Pořídit si můžete i šungitové obložení místnosti.

Obklady ze šungitové vody i šungit v přírodní masti našly své právoplatné místo mezi přípravky pomáhajícími v boji s nejrůznějšími chorobami. Šungitové krémy mají protizánětlivé a hojivé účinky, dokážou odstranit otoky. Šungitová kloubní pasta zase zabraňuje, aby se ukládala sůl v kloubech.

Koule ze šungitu se hodí pro účely meditace a relaxace. Cviky se šungitovými koulemi podporují krevní oběh, odstraňují křeče a zlepšují pohyblivost kloubů. Šperky ze šungitu vás ochrání před negativními vlivy a dodají vám vnitřní sílu.

Surový i opracovaný šungit a mnoho jiných léčivých kamenů seženete ve Světě minerálů. Zavítat můžete i do muzea Mineralia v Praze, kde se nalézá největší výstava a obchod s drahými kameny a dekoracemi z minerálů ve střední Evropě.

Související články

Další články