Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Bude Řecko vyloučeno ze Schengenu? Hlídejte víc hranice, varuje Vídeň

Přes Řecko do Evropy přijdou každý měsíc desítky tisíc migrantů.
Zdroj: twitter.com
+ Další fotografie
Přes Řecko do Evropy přijdou každý měsíc desítky tisíc migrantů. Podle Vídně by ale Řecko mělo své hranice střežit mnohem lépe. Nebo by bylo třeba uvažovat o jeho dočasném vyloučení ze schengenského prostoru. Řekla to rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitner. Podle ní se tato hranice dá kontrolovat stejně jako všechny ostatní.

„Pokud členský stát Schengenu trvale nedodržuje své závazky a jen váhavě přijímá pomoc, pak si nesmíme některé myšlenky zakazovat,“ uvedla ministryně. Podle ní to znamená zejména otevřenou diskuzi o případném vyloučení Řecka ze schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Ostraha řecko-tureckých hranic je podle ministryně nedostatečná. Atény se ale brání, že kontrola hranic v Egejském moři s desítkami ostrovů je velmi obtížná. Pomoct by ale mohly dobře vycvičené námořní síly, kterými Řecko disponuje. Ty by mohly pod civilním vedením při ostraze a registraci migrantů pomáhat.

„Jde o to udržet v Evropě stabilitu, pořádek a bezpečnost,“ řekla rakouská politička. O možném vyloučení Řecka ze schengenského prostoru mluvil i bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. Pokud nebude Řecko plnit své závazky k efektivní ochraně hranic, mělo by být podle něj k odchodu donuceno.

Evropská unie chce zmírnit příliv uprchlíků do Evropy. Má v plánu také zablokovat průchod uprchlíků z Řecka do Makedonie. Zpřísněné kontroly řeckých hranic na Balkáně navrhl také slovinský premiér Miro Cerar a diskutovali o nich i velvyslanci zemí osmadvacítky v Bruselu. Řecko má z celého plánu strach, protože by to mohlo znamenat, že na jeho území uvíznou až desítky tisíc běženců.

Související články

Další články