Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Bavil lidi celý život, ale pak zemřel v ústraní! Legendární Krakonoš Peterka dožil v hospicu

Tohle byla skvělá role.
Zdroj: archiv, youtube.com, profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Dnes v noci v Libereckém hospicu zemřel známý herec a představitel Krakonoše František Peterka. Odešel ve věku 94 let po dlouhodobých zdravotních potížích. František byl velkým bojovníkem a milovníkem sportu. Do našich srdcí se vepsal díky svým komediálním rolím nebo jako moudrý Krakonoš bojující proti lstivému Trautenberkovi.

František Peterka odešel do hospicu teprve před rokem. Už se sám o sebe nedokázal postarat. Přežil těžkou autonehodu, kvůli které musel absolvovat přes třicet operací a letos vyhrál svůj boj nad rakovinou jazyka. Jeho velkým koníčkem byl sport a posilování. V dobré kondici se držel po celý život.

Sport byl pro něj vždy na prvním místě, hercem se původně stát nechtěl. Jeho snem bylo vyučovat tělovýchovu a být olympionikem. Sportu dával přednost před herectvím i během studia konzervatoře. Vždy si před divadelními zkouškami našel čas na posilování. Přesto, že se sportem nakonec neživil, nikdy od něho neupustil.

Herectví oproti tomu ze začátku moc nefandil. Prý mu vůbec nešlo, trpěl obrovskou trémou a chtěl toho nechat. To se naštěstí ale nestalo. A díky sportu dostával i mužnější role, kde mohl ukázat své vypracované tělo, jako například ve Velké příležitosti z roku 1949. Svůj herecký talent ukázal v komediích, které nás baví dodnes, jako je Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo Hodíme se k sobě, miláčku? Navždy nám ale zůstane v paměti jako moudrý, vousatý Krakonoš nebo tajemný Fantomas z Arabely.

V životě byl František velkým bojovníkem. Díky lásce ke sportu a tvrdé disciplíně nikdy nic nevzdával. Nevzdal to ani, když jej v 79ti letech porazilo auto a musel prodělat přes 30 operací. Byl neméně bojovníkem, když překonal infarkt a letos v lednu porazil boj s rakovinou. Možná se nestal olympionikem, ale šampionem rozhodně. Na své stáří si nestěžoval, říkal, že je krásné.

František Peterka se ženil celkem třikrát,ženy však měl dvě. Jednu si totiž vzal dvakrát. Zanechal po sobě i truchlící děti i vnoučata. Smrti se nebál, věřil totiž na reinkarnaci. Jeho život byl obrovským přínosem pro národní kulturu a navždy se stal symbolem dětství mnohých z nás a doufejme, že i z řad generací mladších. Nechť obrázek Krakonoše bafajícího z fajfky nikdy nezmizí z našich pamětí. František Peterka nás opustil. krátce před půlnocí 24.listopadu 2016.

Související články

Další články