Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Babišův audit nesedí s jeho majetkovým přiznáním. Rozdíl je v desítkách milionů!

Babiš prodával některé své firmy svému Agrofertu.
Zdroj: profimedia.cz
Definitivně se měly vyřešit osobní finance Andreje Babiše, jenže se objevily další nejasnosti. Audit odhalil, že ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prodával některé ze svých firem svému Agrofertu. Vyhýbal se tak neplacení daní a získal tak stovky milionů. Za porušení povinnosti uvést přesný a pravdivý majetek, kterou politikům ukládá zákon o střetu zájmů, hrozí pokuta až 50 000 korun.

Ministr financí Andrej Babiš (62) měl dokázat, že v roce 2013 měl dost peněz na nákup korunovaných dluhopisů za 1,25 miliardy korun, jenže jeho příjmy s majetkovým přiznáním nesedí. Nyní byly zveřejněny výsledky auditu, které ho měly očistit, ale nestalo se. Přišlo se totiž na to, že Babiš prodával některé své firmy svému Agrofertu. Takže si přišel na stovky milionů korun.

„Smyslem auditu bylo ukázat, že jsem dosáhl příjmů, které významně převyšovaly částku na pořízení dluhopisů. Auditoři proto kompletně ověřili největší transakce. Ne tedy každý příjem. Znáte jiného evropského politika, který ukázal daňová přiznání za posledních 20 let?“ uvedl Babiš pro Český rozhlas.

Podle auditu Babiš vydělal 1,3 miliardy korun po zdanění. Navíc získal prodejem firem Afeed, Afeed CZ a Proforst 748 milionů. „Andrej Babiš vydělává na tom, že obchoduje sám se sebou. Přesněji řečeno: soukromá fyzická osoba Andrej Babiš si vydělala za posledních dvacet let miliardu korun za to, že prodala firmy nebo půjčila peníze společnosti Agrofert, kterou vlastní Andrej Babiš,“ řekla webu Echo24.cz Lenka Zlámalová, podle které Babiš vydělal 914 milionů korun tak, že obchodoval sám se sebou. 166 milionů navíc získal z dluhopisů.

„Jak obchod s akciemi firem, tak dluhopisy jsou na první pohled výhodnější pro soukromou fyzickou osobu Andrej Babiš než pro Agrofert. Cíl je zřejmý: dostat z Agrofertu ven peníze na soukromé účely a vyhnout se přitom placení daní,“ vysvětlila Zlámalová.

„Všechny příjmy, které byly předmětem auditu a které se týkají let, kdy jsem podával majetkové přiznání, byly v majetkovém přiznání samozřejmě uvedeny,“ napsal ministr financí v SMS Českému rozhlasu. Babišovými dluhopisy se zabývají už i daňoví specialisté z policie. Hrozí mu pokuta 50 tisíc korun.

Související články

Další články