Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Babiš přijel do nemocnice za Zemanem. Ovčáček zveřejnil foto ze schůzky

Babiš přijel do nemocnice za prezidentem Zemanem.
Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka
prezident

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) přijel do pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) za prezidentem Milošem Zemanem. Na twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Je první návštěvou, kterou umožnilo dnešní přeložení hlavy státu na jiné oddělení. V úterý se setká se Zemanem slovenská prezidenta Zuzana Čaputová a ve středu uchazeč o místo předsedy vlády Petr Fiala (ODS).

Podle zveřejněné fotografie přijal Zeman premiéra v sedě v křesle. Babiš má na návštěvu podle pravidel nemocnice půl hodiny. Premiér v neděli řekl, že se na setkání s prezidentem těší, protože se neviděli od 10. října, kdy byl Zeman převezen z lánského zámku do nemocnice. Od té doby spolu hovořili pouze telefonicky. I když byl prezident už minulý týden přeložen z jednotky intenzivní péče na rehabilitační oddělení, schůzky, s výjimkou rodiny a nejbližšího okolí, mu znemožnila zhoršující se pandemická situace, kvůli které nemocnice zakázala návštěvy na některých oddělení. Dnešní přesun prezidenta na lůžko dlouhodobé péče hlavě státu schůzky v omezeném režimu opět umožní.

S politiky se může scházet podle pravidel, která platí i pro ostatní pacienty. Návštěva se tak musí prokázat platným očkováním, proděláním nemoci covid-19 nebo platným testem. Dále musí mít nasazený respirátor nebo roušku. Setkání nesmí trvat více než 30 minut a v jeden moment u pacienta mohou být maximálně dva lidé.

Babiš po schůzce řekl, že je velice překvapen, v jak dobré kondici Zeman je a jak se mu zlepšil zdravotní stav. "Mám z toho velikou radost," poznamenal.

Zeman úřaduje

Uvedl, že spolu mluvili o říjnových sněmovních volbách. Zeman podle něj další postup projedná ve středu s Fialou. Babiš odmítl, že by ho mohl prezident pověřit sestavením vlády, jak mu původně slíbil. Končící premiér by to považoval za neseriózní, protože je ve Sněmovně jasná většina koalic Spolu a PirSTAN. Předpokládá, že Zeman novým premiérem jmenuje Fialu.

Se Zemanem mluvil i o koronavirové pandemii. Vláda podle dosluhujícího premiéra situaci řeší tak, jakoby měla být u moci i příští čtyři roky. Opakovaně slíbil, že bude z opozice spolupracovat s příští vládou na opatřeních, která pomohou ochránit lidi. Zopakoval, že jediným řešením je očkování.

Dodal, že Zeman "normálně úřaduje", dnes podle něj podepsal například několik zákonů. Zdůraznil, že ho prezident přijal vsedě. Oproti 10. říjnu, kdy se viděli v Lánech, nastala ve zdravotním stavu Zemana podle Babiše "neuvěřitelná změna".

Související články

Další články