Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Americká arogance vůči umění v plné síle: Muž na dovolené ve Florencii poničil 600 let starou sochu

Patrick Broderick ulomil památce prst.
Zdroj: Profimedia.cz

Socha Panny Marie ze 14. nebo 15. století, což historici neví přesně, zdobí florentské Muzeum Opera del Duomo a jako starobylá památka je to jedna z jeho hlavních atrakcí. Stála si tam po celou dobu klidně, dokud do Florencie nezavítal chirurg záchranné služby Patrick Broderick (55) a Marii zmrzačil.

I přestože jsou všude nápisy, že se nemáte dotýkat artefaktů, což se učí i děti ve školkách, že na památky se nesahá a ani se po nich neleze, Američan neodolal a vztyčená dlaň Panny Marie ho nalákala k tomu, aby si s ní začal poměřovat vlastní délku prstů.

Co čert nechtěl, křehké soše ulomil malíček, a to i přesto, že se ho snažil jeden z hlídačů zastavit, ale bylo pozdě. I když se ovšem nejedná o žádnou tragédii, protože dlaň je ze sádry a prst dodělají restauratéři, Florencie zuří. Spíše však kvůli turistově přístupu k památkám, nikoliv kvůli škodě, která je minimální. Naštěstí. Muzea pochopitelně vystavují odlitky a vzácné originály drží pod zámkem.

Patricka dokonce sebrali do vazby, kde si vyslechl obvinění, ale nakonec ho soudce pustil, i když Broderick přiznal vinu. Jeho krajan Timothy Verdon, který stojí v čele diecézního Úřadu sakrálního umění a kulturního dědictví a církevní katedrály Nadace muzea ve Florencii, Broderickovo chování odsoudil a Italům se za něj omluvil.

Související články

Další články