Tak už to vypuklo. Česko v rámci dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o výměně uprchlíků přijme 80 syrských migrantů z tureckých uprchlických táborů. Dohodu schválila za celou Evropu Angela Merkel, Sobotka ji podpořil a Erdogan jásá.

Přesídlenci by do Česka měli dorazit do konce října.

Přijetí 80 lidí je obrovskou zkouškou hlavně pro tajné služby. Ministerstvo vnitra se dušuje, že mezi vybranými lidmi nebudou žádní džihádisté, teroristé a radikální islamisté. Prý se u nás nemůže stát, že proklouzne někdo, kdo nemá s Evropany dobré úmysly, jako se to stává v Německu, Belgii a Francii.

„Postupujeme důsledně, především v souvislosti s důkladnými bezpečnostními prověrkami všech osob, jejichž přesídlení je zvažováno,“ uvedla pro iDnes.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Uprchlíci projdou před odjezdem z Turecka rychlokurzem českých reálií, po příjezdu je čeká azylový tábor. Pak by postupně měli být začleňováni do naší kultury. Snad od nás neutečou do Německa, jako to předvedli lidé z Iráku. To by totiž znamenalo, že se jim v české kotlině nelíbí.