Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič StarDance 2019 Počasí

Nejnovější kauzy

8 důvodů, proč bychom všichni měli podstoupit lobotomii! Podívejte se na fascinující stará fota před zákrokem a po něm

+ Dalších 7 fotografií
Vypadá to jako zázrak - doktor vám speciálním nástrojem trochu proklepne lebku a rázem jsou z vás šťastné a sluníčkové osobnosti. Něčemu takovému jednoznačně napovídá i následující galerie. Lékařská věda ale moc dobře ví, proč lobotomii dneska už neprovozuje a označuje ji za jeden z největších přešlapů...

Už vás někdy někdo posílal na lobotomii? Tak to si potom dobře prohlédněte naši galerii, ať víte, do čeho jdete!

Série koláží ze starých lékařských publikací se nás snaží přesvědčit, že pacienti, kteří podstoupili tento drastický zásah do svého mozku, se cítili jako v ráji. Deprese, úzkosti či těžké schizofrenické stavy, to všechno jako zázrakem zmizelo a na ztrhaných tvářích nemocných se konečně objevil úsměv.

Proč se tedy něco podobného stále ve velkém nedělá, možná vás napadá. Jak snadno by se tím vyřešila spousta problémů!

Lobotomie totiž měla samozřejmě i své stinné stránky, které v konečném důsledku převládaly nad těmi pozitivními. Třebaže mnoha lidem skutečně pomohla od duševní choroby, později se u nich mohla vyvinout epilepsie. Zákrok mnohdy také narušoval celou jejich osobnost a stávali se z nich mentální trosky.

Lobotomie byla bohužel i četně zneužívána. Stačilo, aby dítě bylo o něco zlobivější, a hned to byl pro rodiče i posedlé lobotomiky (kteří zvládali třeba i dvacet pět zákroků denně) vhodný kandidát na terapii.

Jedním z nejznámějších případů zneužití je například sestra Johna F. Kennedyho Rosemary. Mentálně měla být lehce opožděná a rodičům se nelíbilo její vzpurné chování, proto ji poslali na zákrok. Z něho se ale už nikdy nevzpamatovala a až do smrti zůstala odkázaná na ústavní péči.

Její proměnu jako i další, „povedené“, najdete v galerii.

Mohlo by vás zajímat

Další články