Už vás někdy někdo posílal na lobotomii? Tak to si potom dobře prohlédněte naši galerii, ať víte, do čeho jdete!

Série koláží ze starých lékařských publikací se nás snaží přesvědčit, že pacienti, kteří podstoupili tento drastický zásah do svého mozku, se cítili jako v ráji. Deprese, úzkosti či těžké schizofrenické stavy, to všechno jako zázrakem zmizelo a na ztrhaných tvářích nemocných se konečně objevil úsměv.

Proč se tedy něco podobného stále ve velkém nedělá, možná vás napadá. Jak snadno by se tím vyřešila spousta problémů!

Lobotomie totiž měla samozřejmě i své stinné stránky, které v konečném důsledku převládaly nad těmi pozitivními. Třebaže mnoha lidem skutečně pomohla od duševní choroby, později se u nich mohla vyvinout epilepsie. Zákrok mnohdy také narušoval celou jejich osobnost a stávali se z nich mentální trosky.

Lobotomie byla bohužel i četně zneužívána. Stačilo, aby dítě bylo o něco zlobivější, a hned to byl pro rodiče i posedlé lobotomiky (kteří zvládali třeba i dvacet pět zákroků denně) vhodný kandidát na terapii.

Jedním z nejznámějších případů zneužití je například sestra Johna F. Kennedyho Rosemary. Mentálně měla být lehce opožděná a rodičům se nelíbilo její vzpurné chování, proto ji poslali na zákrok. Z něho se ale už nikdy nevzpamatovala a až do smrti zůstala odkázaná na ústavní péči.

Její proměnu jako i další, „povedené“, najdete v galerii.