Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

5 zajímavostí o filmu Sherlock Holmes s Robertem Downeym Jr., který uvidíte dnes v TV!

Film poběží od 20.20 na TV Nova.

Sherlock Holmes od režiséra Guye Ritchieho měl být vlastně takovým znovuzrozením této legendární postavy pro kina. Je efektně a moderně natočen, objevují se v něm samé hvězdné tváře, a přesto tuhle sérii vlastně tak nějak zastínil stejnojmenný seriál BBC, který Sherlocka Holmese zasadil do moderní doby. Robert Downey Jr. je ale pořád výborný! Nechtěl by hrát v tom seriálu pro BBC?

1. Sherlock Holmes tajně užívá kokain

V knihách se docela otevřeně píše o tom, že Sherlock Holmes požíval kokain. Je to i ve filmu, ale nemohli to říct tak naplno. Watson Holmesovi v jednu chvíli říká: „Víš, že to, co piješ, se používá na operace očí?“ V té době se kokain používal jako lokální anastézie právě při operacích očí.

2. Robert Downey Jr. ovládá stejné bojové umění jako Holmes ve filmu

V knihách ovládá Sherlock Holmes bojové umění baritsu, zatímco ve filmu ho tvůrci změnili na jung-čchun. Je to proto, že toto bojové umění praktikuje sám Robert Downey Jr. a přímo jeho trenér vymýšlel některé bojové scény.

3. Je Moriartym na konci Brad Pitt?

Na konci filmu se poprvé ukazuje úhlavní nepřítel Sherlocka Holmese, Moriarty. Je ale ve stínu a pouze promluví. Z hlasu byla spousta lidí přesvědčena, že jde o Brada Pitta, a nějakou dobu se i spekulovalo, že by ho měl hrát. V kinech byl ale hlas namluven neznámým hercem, a když byl pro dvojku do role Moriartyho obsazen herec Jared Harris, tato scéna v jedničce byla přemluvená pro vydání na DVD.

4. Zpomalené záběry jsou téměř bez digitálních efektů

Vznikaly jednoduše tak, že souboje kameraman Philippe Rousselot natáčel na vysokorychlostní kameru. Klíčový záběr, při kterém Holmes trefí pěstí soupeře do tváře, trval ve skutečnosti jednu sekundu, ale ve filmu mohl být roztažen na sedm sekund.

5. Kdo všechno měl hrát Watsona?

Než byl do role věrného pomocníka Sherlocka Holmese obsazen Jude Law, uvažovalo se hned o několika známých tvářích. Mluvilo se o Samu Worthingtonovi, který se pak proslavil v Avatarovi, nebo o Colinovi Farrellovi.

Související články

Další články