Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

5 věcí, které jste možná nevěděli o africké legendě Nelsonu Mandelovi

Nelson Mandela byl a bude mnohými uctíván jako vůdce boje proti nadvládě
bělošské menšiny v JAR.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie

Včera večer na následky dlouhodobé plicní infekce zemřel první černošský prezident Jihoafrické republiky a velký bojovník proti apartheidu (politika rasové segregace) Nelson Mandela (†95). O smutné události informoval sám nynější prezident JAR Jacob Zuma: "Občané Jižní Afriky, náš milovaný Nelson Mandela, zakládající prezident našeho demokratického lidu, zemřel. Odešel v míru v kruhu své rodiny. Ztratili jsme největšího syna našeho národa, náš lid ztratil otce. Nelson Mandela nás všechny společně smířil a společně se s ním rozloučíme. Navždy tě budeme milovat, ať tvoje duše odpočívá v pokoji.“ Pojďte společně s námi uctít jeho památku a podívat se na fakta, která jste o této výjimečné světové osobnosti možná vůbec nevěděli.

1. Oblíbení skladatelé Mandela obdivoval německého hudebního skladatele Georga Friedricha Händela a ruského hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Jejich hudba jej údajně uklidňovala a výborně se mu při ní pracovalo.

2. Jméno Nelson Jméno Nelson mu dal jeho učitel. Rodné jméno Rolihlahla, které získal od rodičů, znamená potížista.

3. Oblíbené jídlo Mandelovým oblíbeným pokrmem byly dršťky, kuře a kyselé mléko. Jeho šéfkuchařka Xoliswa Ndoyiya dokonce v roce 1992 vydala kuchařku s jeho oblíbenými recepty.

4. Tituly Získal více než 50 čestných titulů z mnoha světových univerzit.

5. Cosby Show Vnoučata hlavních postav seriálu Cliffa a Claire byla pojmenována Nelson a Winnie po Mandelovi a jeho bývalé ženě Winnie.

Související články

Další články