Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

5 tipů na povánoční detoxikaci organismu, která vás bude bavit. Tohle musíte vyzkoušet!

Detox může být i zábavný!
Zdroj: profimedia.cz
Vánoční svátky sice obvykle bývají časem klidu a odpočinku, na těle ale zanechávají i negativní stopy. Vydatné jídlo, cukroví, nedostatečný spánek a neřesti v podobě kouření a alkoholu organismus zatěžují. Hodně lidí se tak cítí být na začátku ledna unavení a mají špatnou náladu, protože se cítí být plní a vyčerpaní. Pomůže vám jedině očistná kúra, která může být i zábavná! Vyzkoušejte těchto 5 tipů a nebudete litovat!

Tip č. 1: Zdravý jídelníček trochu jinak

V řadě návodů, jak správně detoxikovat tělo po Vánocích a Silvestru, stojí na prvním místě pojídání hodně čerstvé zeleniny a ovoce. Zdravý jídelníček je sice nezbytný, pokud ale nejste velkými fanoušky chroupání kilogramů zeleniny, jde to i zábavněji. Vyzkoušejte například smoothie, nápoj, který se v poslední době těší velké oblibě. Receptů existuje nespočet, zapojit však můžete i vlastní fantazii a rozmixovat to, co vám chutná nejvíce.

Tip č. 2: Příjemně se vypotit

Je známo, že pocením se z těla vyplavují nebezpečné toxiny a další škodliviny. Aby pocení bylo zdravé i zábavné současně, zajděte si pravidelně do sauny. Zdejší horké klima dodává pocení intenzitu, teplý vzduch navíc rozšiřuje cévy, čímž zlepšuje krevní oběh a tím i přepravu odpadu do jater, které jej přefiltrují na neškodné látky. Saunování je navíc příjemná aktivita, kterou lze provozovat společně s přáteli.

Tip č. 3: Masáže a ezoterika

Krevní oběh a lymfatický systém, které odvádějí škodliviny z těla, jsou stimulovány mimo jiné masážními procedurami. Ať už si vyberete klasickou masáž, zdravotní lymfodrenáž, nebo třeba exotickou akupunkturu, odborník při nich pracuje s body na těle, kde se toxiny množí a usazují, a za pomoci tlaku dokáže buňky na daném místě stimulovat tak, aby škodlivé látky uvolnily.

Očistit tělo od toxinů pomáhá rovněž tradiční ájurvédská medicína, uvolňující meditace nebo kryoterapie. „Při kryoterapii je tělo na maximálně tři minuty vystaveno velmi nízkým teplotám, obvykle až −150 °C. Extrémní mráz v kombinaci s následným prohřátím prokrvuje kůži, svaly a klouby, podporuje látkovou výměnu a detoxikuje tělo od škodlivin,“ objasňuje Petr Pavlacký, ředitel akvaparku Aqualand Moravia.

Tip č. 4: Dynamický pohyb zvesela

Osvědčeným receptem, jak tělo očistit od toxinů, je také aktivní pohyb. Ten podporuje vylučování potu a zároveň posiluje imunitní systém organismu, který následně funguje jako obranný štít proti nebezpečným látkám působícím z vnějšího okolí. Kdo si nelibuje v posilovně a ani dalším sportovním aktivitám příliš neholduje, může vyzkoušet netradiční pohybové aktivity, jako je tanec, jóga nebo třeba bazén.

Tip č. 5: Drobnosti všedního dne

Na novoročním detoxu však můžete pracovat i v průběhu dne. Předtím, než ulehnete ke spánku, dopřejte si například detoxikační vanu. Do horké vody zamíchejte sůl z Mrtvého moře, jedlou sodu, čerstvě nastrouhaný zázvor a esenciální olej. K detoxikaci těla je vhodná také kontrastní hydroterapie, kdy ve sprše každých 30 sekund střídáte horkou a chladnou vodu.

Před koupelí je vhodné tělo od hlavy až k patě vydrhnout na sucho kartáčem, abyste rozproudili krevní oběh. Při čištění zubů nezapomeňte ani na jazyk, na kterém se hromadí bakterie a toxické pozůstatky. Občas se též zhluboka nadechněte. Díky tomu zbavíte plíce nebezpečných částic, které jste inhalovali v průběhu dne, a navíc zvýšíte tok kyslíku, který pomáhá eliminovat odpad z těla.

Související články

Další články