Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

5 nesmyslů, kterým věříme, protože nám byly vtloukány do hlavy

Tyhle blbosti si vyndejte z hlavy!
Zdroj: profimedia
+ Další 2 fotografie
Věci, které neustále slýcháme, se nám dostávají do podvědomí a my jim pak bezmezně věříme. Existuje ovšem spousta vžitých nesmyslů, které si je dobré ujasnit.

Máme pro vás 5 nesmyslů, kterým stále spousta z nás věří, přestože opak je pravdou. Pojďme si vše uvést na pravou míru a vysvětlit si pár vžitých mýtů. Doba se mění a to, co platilo a uznávalo se dříve, je už dnes úplně jinak.

1. Zuby se čistí po každém jídle

Není vůbec pravdou, že čím častěji si budeme zuby drhnout, tím lépe. O svůj chrup bychom se měli starat a ústní hygienu v podobě čištění provádějme dvakrát denně. Pokud budeme zuby drhnut častěji, narušíme si tím zubní sklovinu a můžou se nám na zubech vytvořit fleky.

2. Odřeniny a rány potřebují větrat

Pamatujete si na doby, kdy jste si pravidelně rozbíjeli kolena? Babička nebo maminka nám ránu očistila a nutila nás, abychom ji nechali větrat. Omyl! Opak je pravdou. Po zastavení krvácení a důkladném očištění je nutné ránu přelepit náplastí nebo obvázat. Důvod je naprosto logický. Na vzduchu se rána příliš rychle vysuší a začne se na ní vytvářet strup. Přebytečný sekret, který ránu čistí, nemá kudy odtékat pryč a tím dochází k mnohem delšímu hojení.

3. Káva není zdravá

Nejnovější studie prokázaly, že káva ani nedehydratuje organismus a ani nemá negativní vliv na krevní oběh. Naopak pití kávy má blahodárné účinky, a tak není třeba se v pití tohoto nápoje nijak omezovat.

4. Vajíčka zvyšují cholesterol

Tak tento blud se tradoval celá desetiletí. Přestože vajíčka obsahují cholesterol, není potřeba panikařit. Většinu cholesterolu si tělo stejně produkuje samo, a proto pokud se mu dodá cholesterol stravou, sníží se vlastní produkce. Takže se nebojte jíst vajíčka, váš cholesterol to nijak neovlivňuje.

5. Seďte rovně, ať nemáte křivá záda

Kdo z nás neschytal výchovný pohlavek za to, že sedí křivě? Přitom je to celé naopak. Pokud máme páteř opřenou dozadu v úhlu 130 stupňů, tedy takový polosed, pololeh, jsme v ideální poloze. Uvolní se nám ploténka i bederní páteř a naše záda přestávají bolet.

Související články

Další články