1. Ženy z Mimibazaru a podobných ženských webů

Tenhle typ online diskuzí je ten nejméně agresivní. Kdo to nechce číst, nechodí tam a nikomu to neškodí. Vidět to mi ale úplně zničilo chuť jednou rodit nebo se vdát, nebo dokonce i vařit. Ženy ve všech věkových kategoriích se mezi sebou, mluvíc nechutným rodičovským plurálem (My jsme už řekli první slovíčko, My máme zaražené prdíky) radí o průjmech svých ratolestí, o tom, jak udělat sekanou s párkem ještě levněji, a jak ušít manžovi vak na penis s vtipnou aplikací. Samozřejmě nesmí chybět nickmane jako Čurinka00, Fifísek nebo Pavlínka-Bobeček. To nemáte kamarádky?

2. Lidé svádějící všechny problémy na cikány

Jakmile někdo někoho přepadne, někdo se popere, někdo něco ukradne, rozjíždí se kolotoč až nacistických připomínek a diskutující si vzájemně notují větami „No a schválně! Jakou měl ten mladík barvu pleti?“ a „Zase cikáni! A to je tady živíme!“. Smršť rasistických urážek, kdy za všechny jejich problémy můžou Romové, nemá konce. Ne, oni opravdu nemohou za vaše zkažené smutné životy. Ne, tsunami se nepřelila kvůli nim a Godzilla se nenarodila v osadě někde na východním Slovensku nebo v Chánově u Mostu.

3. Zakomplexovaní komentátoři pod fitness fotkami

Já vím. Sedíte u počítače a dojídáte čtvrtý rohlík s kuřecím nářezem. Najednou se stane něco strašného. Rozkliknete svůj oblíbený dorozumívací a slídící prostředek jménem Facebook a je to tam! Fotka nechutné, vychrtlé, zmalované, nabotoxované a hnusné ženské s umělými prsy, která vám úplně zkazila sváču o desáté. Musíte to tam napsat. Musíte tam napsat, že na ní není vůbec nic hezkého. Je to přeci umělina. Takže se tam mezi sebou rozpovídáte. Chlapi, kterým se líbí hezké holky, jsou ubožáci. A ony jsou minimálně prostitutky. Tak si jdete namazat ještě jeden.

4. Můj život nestojí za nic, budu řešit životy jiných

Ráno co ráno se budí a zapínají všechny online celebrity magazíny. Ne kvůli čtení, ale kvůli tomu, aby mohli napsat názor na to, jak lidé, které v životě neviděli, žijí, proč se jim stalo tohle a tamto, a úplně přesně vědí, kdo je hajzl a kdo chudák. Když někdo přijde o peníze nebo někdo někoho podvede, jsou tito lidé šťastní, jejich den je sluníčkový, protože je na tom někdo hůř než oni. Omyl. Těm lidem, o kterých se tak rádi bavíte, jste úplně jedno. Díky bohu. A nejhůř jste na tom vy.

5. Online politologové

Teď nemám na mysli názory, které si každý projevuje sám na svém vlastním profilu či webu. Jde o dobře známé informační veřejné kanály, na kterých lidé z vesnic a dalších koutů téhle republiky doslova kálí svá iracionální maloměstská tvrzení o tom, proč se mají špatně. Za jejich život může buď Kalousek, nebo kdokoli jiný podle toho, která část jejich života se zrovna nachází v krizi.

Jsou schopni se mezi sebou slovně napadat, vyhrožovat si a plánovat si setkání v celých skupinách. Škoda že nemáte na benzin, abyste se dostali do jiného města a sraz zrealizovali, protože vám na něj žádný politik nedal peníze.