Když matka čtyř synů na frontě během 2. světové války obdrží oznámení o úmrtí třech z nich, generál se rozhodne zachránit čtvrtého.

Dává dohromady skupinu vojáků, kteří musí do nacisty okupované Francie, aby zachránili vojína Ryana a předali ho jeho truchlící matce v pořádku.

1. Je to jeden z nejlepších válečných filmů a říkají to všichni

Pokud byste náhodou nevěřili, nechme mluvit ostatní! Zachraňte vojína Ryana je dle mnohých kritiků nejlepší válečný film všech dob a třeba vážený Americký filmový institut zařadil tento snímek mezi 100 nejlepších filmů historie.

2. Prvních třicet minut dodnes nikdo nepřekonal

Je opravdu více povedených válečných filmů, ale prvních třicet minut zobrazujících brutální vylodění v Normandii je něco, co doposud v tomto žánru nikdo nikdy nepřekonal. Ostatně mnoho pamětníků říkalo, že přesně takhle to tam vypadalo a Steven Spielberg dokázal dokonale zachytit, jak se tam člověk cítil. Což znamená jediné – až uvidíte ty létající končetiny a vojáky držící si v hrsti vlastní střeva, možná se vám udělá dost špatně.

3. Film pokládá těžké otázky

I když po úvodním vylodění v Normandii Zachraňte vojína Ryana trochu zpomalí, pořád vás nenechá oddechnout a začíná pokládat i poněkud hlubší otázky – třeba tu, zda je život jedince důležitější než zbytku. Nejsou tu žádné vyloženě kladné postavy, žádné vyloženě záporné. Prostě jenom lidi, kteří jsou vrženi do situací, ve kterých by se lidi jednoduše ocitat neměli.

4. Spielberg nedělá hrdiny, vytváří lidi

Američané tu rozhodně nejsou zobrazovaní jako váleční hrdinové a supermani. Mají své chyby, nechovají se hezky k válečným zajatcům, a když umírají, není to hrdinně s proslovem, ale drží si v druhé ruce svou vlastní utrženou paži, která odletěla při výbuchu, a pak vykrvácí. Díky tomu působí všechno až tíživě realisticky.

5. Když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, přijde závěr

Pokud jste film neviděli, nechceme moc prozrazovat, ale věřte, že když už si myslíte, že vás čeká konec, přichází dobrá hodina té absolutně nejlepší akce, kterou můžete v televizi vidět.