Česko by podle návrhu EU mělo přijmout 2,48 procenta lidí z celkového počtu 120 000 osob, tedy 2976 migrantů. Tak zní závazná kvóta pro Českou republiku.

Premiér Bohuslav Sobotka a nebo ministr vnitra Milan Chovanec stále tvrdí, že na tuto kvótu nikdy nepřistoupí. Kvóty totiž nejsou řešením uprchlické krize.

Příčinou uprchlické krize je existence Islámského státu, bída v Africe a zničené regiony v Iráku, Sýrii a Afghánistánu. Příčinou rozhodně není odmítavý postoj zemí Visegrádské čtyřky ke kvótám.

Navíc číslo 2976 uprchlíků pro Česko není konečným číslem. To může být mnohem větší.

V Evropě totiž platí právo na sloučení rodiny. To znamená, že pokud uprchlík dostane v EU azyl, může za ním přicestovat jeho početná rodina. Číslo 2976 tak musíme násobit. Je možné, že klidně číslovkou 5, protože některé rodiny z Blízkého Východu jsou opravdu početné.

O sloučení rodiny mohou požádat státní příslušníci zemí mimo EU, kteří jsou v jedné ze zemí EU držiteli povolení k pobytu alespoň na jeden rok a u nichž lze odůvodněně předpokládat, že získají právo trvalého pobytu. Sloučení rodiny může být poskytnuto manželovi nebo manželce osoby usilující o sloučení rodiny. Právo na sloučení rodiny je poskytnuto také nezletilým dětem – více najdete ZDE.

Tato směrnice vysvětluje, proč do Evropy přichází mladí muži a nebo teenagerové. Jsou po fyzické stránce nejlépe vybaveni na strastiplnou cestu. Přichází jako předvoj, který má za cíl získat právo na pobyt. Pak podle azylové politiky EU může přicestovat zbytek rodiny.