Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Seriál Most!

Nejnovější kauzy

14 mrazivých událostí ze života geniálního matematika, schizofrenika Johna Nashe

Génius s duší šílence.
Držitel Nobelovky, který údajně pomohl odvrátit třetí světovou válku, trpěl paranoidní schizofrenií a komunikoval s mimozemšťany.

Pravděpodobně jste viděli nebo alespoň zaregistrovali oscarový film Čistá duše, ve kterém Russell Crowe ztvárnil roli hlavního hrdiny, génia Johna Nashe.

Fascinující příběh muže, který dokázal změnit dějiny, je dokladem toho, že genialita občas není darem, ale spíš prokletím.

1) Jak už to tak někdy bývá, člověk s mozkem génia se narodil v rodině zcela obyčejných lidí. Jeho otec byl elektrikář a matka učitelka.

2) Už jako malý chlapec si ve svém pokoji vybudoval provizorní laboratoř, ve které trávil většinu času.

3) Ač to zní paradoxně, budoucí držitel Nobelovy ceny za ekonomii měl problémy s matematikou. Jeho učitelce totiž vadilo, že k výsledkům dochází jiným způsobem, než kterým jej učila ona.

4) Nash si byl své geniality dost dobře vědom, a proto vyhledal profesora Alberta Einsteina, který tou dobou působil na Princetonské univerzitě, a chtěl se s ním bavit o teorii gravitace. Einstein ho utřel s tím, ať se jde raději doučit fyziku.

5) Teorie, která pro něj byla zásadní, se jmenuje Nashův ekvivalent a spočívá v tom, že jakýkoliv konflikt bychom měli řešit tak, že svou strategii přizpůsobíme zájmům svého protivníka.

6) Nashovy teorie her prý údajně pomohly odvrátit třetí světovou válku v 60. letech.

7) Dříve, než se poprvé oženil se svou životní láskou Alicií Lopez-Harrison, měl několik homosexuálních vztahů.

8) Psychické problémy se u něj začaly projevovat v roce 1959 a pravděpodobně je vyvolal stres z práce a těhotenství jeho manželky.

9) Kvůli schizofrenii si prošel velmi riskantní inzulinovou léčbou, která mu způsobovala silné záchvaty i kóma. Jeho bývalí spolužáci se zasloužili o to, aby lékaři tuto šílenou léčbu ukončili.

10) Na schizofrenii mu nepomohla ani silná psychofarmaka. Svou nemoc musel nakonec porazit svou geniální myslí a vůlí.

11) Celých deset let byl úplně mimo. Chodil po chodbách univerzity jako duch, něco si mumlal a psal složité vzorce.

12) V 90. letech se stal zázrak a jeho nemoc začala sama ustupovat.

13) V roce 2001 si vzal podruhé svou manželku Alicii, se kterou se kvůli své nemoci rozvedl. Tentýž rok vstoupil do kin snímek režiséra Rona Howarda Čistá duše na motivy jeho života.

14) Zahynul letos 23. května i se svou ženou při autohavárii taxíku.

Mohlo by vás zajímat

Další články