Módní trendy se mění každým rokem, ačkoli existuje celá řada nestárnoucích klasik a držáků v šatníku, jako jsou například černé lodičky, perly nebo áčková sukně. Každých deset let je na šatníku pořádně znát, po 100 letech byste stejného člověka, jak dokazuje video, vůbec nepoznali.

Před sto lety bylo nemyslitelné, aby si žena mírnyx týrnyx odhalovala byť jen kotníčky. Vzít si na sebe sukni mírně pod kolena, čekala by ji pořádná ostuda a nejspíš by se dostala kromě řečí i do křížku s muži zákona.

Nekompromisní diktát módy polevil až v letech dvacátých, kdy se délka sukně o několik centimetrů zkrátila. Zlatá éra Hollywoodu popustila návrhářům uzdu fantazie a ženy se najednou mohly cítit volnější. Rudé rty, apartní klobouček, podpatky a sukně ke kolenům, to jsou poválečná léta.

V polovině minulého století už návrháři koketovali s divočejšími vzory a látkami. Například střih šatů, jak je patrné z videa, je aktuální i dnes. Vosí pas, široké boky, zdůrazněná prsa, nikoli vulgárně, 50. léta zkrátka dělala ženu ženou.

V módě 60. let už nebyly žádné hranice a panovala naprostá svoboda, kterou ovlivnila hlavně éra hippies. Hlavní cíl? Šokovat! Vůbec poprvé se také objevil unisex styl, tedy stejné prvky v oblékání u mužů i u žen. Poznávací znamení této doby jsou silné oční linky a nude rty.

70. léta jsou dobou květinových dětí, velmi populární začínají být džíny a minisukně. Pro 80. léta jsou typické mrkváče a při vzpomínce na ně mnoho dnešních čtyřicátnic padá hanbou do mdlob. Vycpávky, neonky, vysoký pas, hadí kůže… Může přijít ještě něco horšího?

Ano, léta devadesátá, která světu dala lacláče zapnuté na jednu kšandu, plastové skřipečky do vlasů a asi to nejděsivější – tmavou konturkou orámované rty. Nagelované vlasy, botasky, všudypřítomná loga. Prostě peklo, které mělo dozvuky ještě v prvním desetiletí 21. století. A dnes? Na to se stačí podívat do zrcadla.