Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

10 metod mantického umění: Z čeho všeho lze věštit a která praktika se neobejde bez lidských vnitřností?

10 metod mantického umění: Z čeho všeho lze věštit a která praktika se neobejde bez lidských vnitřností?
Zdroj: Profimedia.cz

Osvědčené způsoby, jež se používají k předpovídání budoucnosti, se souhrnně nazývají mantiky.

O věštění z karet, kávové sedliny nebo čtení z ruky jste už asi někdy slyšeli, ale existují i mnohé méně známé, či dokonce téměř zapomenuté věštecké praktiky.

1. Aeromantie – věštění na základě meteorologických jevů

Aeromantie pracuje s úkazy na obloze a předpovídá události ze směru větru. Veliký zájem u lidí vyvolávaly v dávných dobách zejména blesk a hrom. Také shluky a obrazce mraků se stávaly předmětem různých předzvěstí.

2. Antropomantie – staré umění věštby s použitím lidských vnitřností (zvláště střev)

Při antropomantii byly zkoumány vnitřnosti zabitých chlapců, případně obětních zvířat, aby se podle nich hádala budoucnost. Za variantu, která smrt nevyžaduje, jsou považovány metody využívající tělní tekutiny, hlavně krev

3. Axinomantie – předpovídání prostřednictvím sekery

V axinomantii slouží sekera k vyhledávání zakopaných pokladů nebo schovaných předmětů. Věštec si položil sekeru na zápěstí, při jejím pádu na zem topůrko potom ukazovalo, jakým směrem by se mělo pátrat.

4. Belomantie – věštění pomocí šípů

Belomantie pracuje se šípy vyhozenými do vzduchu, kdy se výklad provádí podle jejich pozice po dopadu. Když se šípy zkříží, je odpověď na otázku záporná, pokud se navzájem nedotkly, bývala odpověď stvrzující.

5. Bibliomantie – věštba s použitím posvátné knihy

Při bibliomantii člověk namátkou otevře knihu, většinou bibli (není to však nutné), poté si přečte to, na co mu padne zrak, eventuálně se zavřenýma očima položí na stránku prst. Odpovědí je ona věta či odstavec.

6. Ceromantie – věštění z vosku odkapaného do vody

K ceromantii potřebujete svíčku, nádobu se studenou vodou, dobrou intuici a trochu té představivosti. Základem je rozehřátý vosk, jenž se vlije do vody, kde vytváří různé obrazce, z nichž se prorokuje, co se má stát.

7. Empyromantie – věštění za pomoci dýmu z vavřínových listů

Empyromantie se užívala k zvěstování budoucnosti a zodpovídání na dotazy týkající se reinkarnace Toto dávné mantické umění měl provozovat i legendární řecký filozof a matematik Pythagoras.

8. Kapnomantie – předpovídání z kouře

Při kapnomantii se sleduje, co dělá kouř, jestli kupříkladu stoupá kolmo vzhůru, popřípadě do jakých stran směřuje. Nevinný chlapec nebo těhotná žena pak v kouři viděli různé postavy, ze kterých se dala vyvodit věštba.

9. Selenomantie – věštba prostřednictvím měsíčních fází

Selenomantie využívá k předpovídání to, jak se střídají fáze Měsíce Podle skotské lidové víry by každý pár měl uzavírat sňatek za přibývající Luny, pokud ti dva chtějí, aby jim štěstí vydrželo po celý život.

10. Teframantie – věštění z popela

K teframantii potřebujeme popel. Na místo, kudy proudí vzduch, dáme jemný popel, napíšeme do něj jméno tázajícího a otázku. Průvan potom popel rozfouká a z obrazců a spojených písmen můžeme věštit odpověď.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy