Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Zvyšování daní začíná: Dražší má být alkohol, cigarety i zemní plyn

Daně
Navzdory slibům Andreje Babiše (64), že jeho hnutí ANO nikdy nezvýší daně, prošel takový návrh ve středu prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Vládní balíček počítá se zvýšením spotřební daně na tabák, tvrdý alkohol a hazard. V případě schválení se dotkne i cen za zemní plyn, ruší totiž jeho osvobození od daně v domovních kotelnách.

Alkohol, cigarety, hazard a zemní plyn. To všechno má být podle vládního návrhu na zvýšení daní dražší. Balíček ve středu prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně.

Spotřební daň se má v případě lihu zvýšit z 57 korun na 64,50 korun na půllitru 40procentního alkoholu. Daň z cigaret zase vzroste z 27 procent na 30 procent, to znamená z 1,46 korun a 1,61 korun na kus u pevné části sazby. Krabička by tudíž podražila o 13 korun.

Premiér Andrej Babiš (64) přitom v minulosti sliboval, že daně nikdy zvyšovat nebude. Podle návrhu ale porostou i ceny zemního plynu, protože se má zrušit jeho osvobození od daně v domovních kotelnách. Opozice už varovala, že vyšší částky na plyn k výrobě tepla by platilo přes 400 tisíc domácností.

Ze současných 23 procent na 25 procent má vyrůst sazba daně u kurzových sázek, tombol, turnajů malého rozsahu a totalizátorových her. Sazba u loterie, binga a živých her dokonce na 30 procent. Změny se v případě schválení dotknou i daňové uznatelnosti technických rezerv u pojišťoven, zdvojnásobit se má poplatek za vklad do katastru nemovitostí.

Vláda si od návrhu slibuje více než deset miliard korun za rok v letech 2020 a 2021.

Mohlo by vás zajímat

Další články