Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Zvýšením rodičovské si řada matek nepřilepší: Přijdou o několik tisíc měsíčně

šok
Od Nového roku platí navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc, což byla pro tisíce matek skvělá zpráva. Jenže v praxi to pro řadu z nich znamená, že přijdou o peníze někde jinde. Redakci TN.cz se ozvala žena, která tím, že začala pobírat vyšší rodičovskou, přišla o sociální dávky.

Matka, která se ozvala, je dle jejích slov zcela závislá na přídavcích od státu. Také proto ji zpráva o zvýšení rodičovské udělala radost. Paní Jana se ale neradovala příliš dlouho. Sociální systém funguje tak, že zvýší-li se matčin příjem, o sociální dávky automaticky přichází. A zvýšení rodičovské lze považovat za vyšší příjem.

Šok pro sociálně slabší matky

„Dozvěděla jsem se, že rodičovský příspěvek se nově stal příjmem, který se zohledňuje při výpočtu dalších sociálních dávek, jako třeba příspěvku na bydlení. Tudíž to, co nám přidali na rodičáku, o to nám poníží při přepočítání ostatní dávky,“ napsala rozčílená paní Jana, které informaci potvrdil ústecký úřad práce.

Podle ní se tak hodně maminek ve špatné finanční situaci bude divit.

„Je možné, že ta paní to vnímá jako novinku, ale faktem je, že zvýšení rodičovské je zkrátka příjem a je tedy možné, že kvůli tomu nyní nedosáhne na některé sociální dávky či jí budou sníženy,“ vysvětlila serveru mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Barbara Hanousek Eckhardová. Stejně to funguje i u penzistů, kteří přichází o státní podporu, pokud se jim zvýší důchod.

Řešení

Jediným řešením, jak nepřijít na dlouhou dobu o dávky, je, že si rodič nastaví rychlejší vyčerpání rodičovské a tím pádem o nový příjem zase brzy přijde. Tím se rodina rychleji dostane do původní situace. „Pokud jde o rodiče, kteří chodili do práce, tak ti mají možnost si nastavit rychlost čerpání,“ uvedla Eckhardová.

Ta zároveň odkazuje rodiče na úřady práce, kde jim úředníci poradí co dělat, aby se zvýšení rodičovské nedotklo jejich rodinného rozpočtu.

Související články

Další články