Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Žvýkačka už ztratila chuť? #NebudPrase a neházej ji na zem

Žvýkačka už ztratila chuť? #NebudPrase a neházej ji na zem
Zdroj: Pražské služby a.s.
Žvýkačky

Znáte ten moment, kdy si bezstarostně vykračujete po městě a najednou cítíte pnutí pod nohou? Sakra! Cizí žvýkačka nalepená na vaší botě je fakt odporná, v přírodě se navíc rozkládá až padesát let. A co teprve města a vesnice polepená zašlapanými černými fleky, které je tak těžké dostat pryč? No je tohle normální?

Mnoho generací si tohle ještě hodně dobře pamatuje. Konec školního roku byl spojen s výletem do ZOO, vracením učebnic a… seškrabáváním zašlapaných žvýkaček z prostor školy. Od doby vašeho dětství se nic nezměnilo, vyhodit rozžvýkanou žvýkačku jen tak na zem, je stále běžné.

Přitom je to tak snadné – buď ji hoďte do koše, nebo si do kabelky či kapsy zastrčte skvělou vychytávku. Balení malých papírků, do který žvýkačku stačí poté, co ztratila chuť, zabalit a vyhodit při první možné příležitosti. Seženete je třeba na řadě městských nebo obecných úřadů.

Nešvary obyvatel Česka

Že normální opravdu není házet kolem sebe smetí, chce lidem připomenout nová kampaň Pražských služeb. Jmenuje se jednoduše „Není to normální“ a na nejčastější nešvary obyvatel i návštěvníků Česka upozorňuje prostřednictvím krátkých video spotů na Youtube kanále a facebookovém profilu.

Na přetřes už přišla novinka posledních měsíců – odhozené respirátory a roušky. Velkým prohřeškem, s kterým se někdy setkala většina z nás, jsou potom neuklizená psí hovínka, ale i všudypřítomné PET lahve, obaly od jídla, nedopalky od cigaret.

Společensky (ne)přijatelné jednání

Kampaň má svůj hashtag „NebudPrase“ a vymezuje se proti tomu, že nemalé procento lidí stále vnímá neuklízení ve veřejném prostoru jako společensky přijatelné jednání. „Proto jsme se tento způsob chování rozhodli promítnout do běžných situací, ze kterých bude běžné, jak špatně tato bezohlednost vypadá a v konečném důsledku vám může pokazit třeba pohovor, nebo rande,“ přibližuje koncept videí tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Tváří kampaně je herec Vašek Matějovský, kterého si diváci pamatují ze seriálu Ulice. Ani on nepovažuje pohazování odpadků po veřejném prostranství za normální věc. Myslí i na dobro planety. „Vyhazování odpadků na ulici do koše není o ekologii, ale o slušném vychování. Nedopalky, žvýkačky, obaly a další odpad prostě do koše patří. O přírodě nemluvě,“ říká ke kampani Vašek.


Další články

Nejnovější kauzy