Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Zvrat v léčbě viru HIV: Vyléčili jsme druhého nakaženého, chlubí se lékaři

Zvrat v léčbě viru HIV: Vyléčili jsme druhého nakaženého, chlubí se lékaři
Zdroj: Profimedia.cz
úspěch
Lékaři slaví velký úspěch v léčbě viru HIV, zbavili ho už druhého pacienta. Venezuelan z Londýna před více než dvěma lety prošel antiretrovirální léčbou. Testy teď ukázaly, že je HIV negativní. Pomohla zejména transplantace kostní dřeně, kterou muži lékaři provedli kvůli rakovině.

O úspěchu v léčbě zákeřného viru HIV informoval portál BBC, odvolává se na vědecký časopis The Lancet HIV.

Adamovi Castillejovi (40), původem z Venezuely, v Londýně transplantovali kostní dřeň. Léčil se s rakovinou, procedura ho ale zbavila i viru HIV. Dárce kmenových buněk byl totiž nositelem nezvyklé genetické mutace. Ta způsobuje imunitu vůči HIV.

Teprve druhý na světě

Londýňan je teprve druhým pacientem, u kterého se podařilo HIV vyléčit. Prvním je Timothy Ray Brown ze Spojených států, který bývá označován jako berlínský pacient.

Odborníci se domnívali, že Castillejo je HIV negativní už před rokem, stoprocentně jistí jsou si ale až teď. Stopy po viru nemá muž v tkáni, krvi ani spermatu.

„Téměř jistě to představuje vyléčení HIV. Nejde však o léčbu, která by byla široce nabízena pacientům s HIV, kteří podstupují úspěšnou antiretrovirální terapii,“ řekl Ravindra Kumar Gupta z Cambridgeské univerzity, který výzkumnému týmu šéfuje.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy