Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Zvrat v kauze Adámka z Pardubic! Nechali ho trpět, teď zdravotníci míří před soud

Zvrat v kauze Adámka z Pardubic! Nechali ho trpět, teď zdravotníci míří před soud
Zdroj: Pomáháme Adámkovi
KAUZA

Státní zástupce podal k soudu obžalobu na tři zdravotníky a pardubickou nemocnici kvůli případu Adámka, který je po operaci v roce 2017 v kómatu. ČTK to sdělil státní zástupce Lukáš Hrubý. Nemocnice stále vyjednává o mimosoudním vyrovnání s jeho rodinou.

Dvě fyzické osoby byly obžalovány pro skutek kvalifikovaný jako přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a jedna fyzická osoba byla obžalována pro skutek kvalifikovaný jako přečin neposkytnutí pomoci, uvedl Hrubý. Podle něj se pochybení týkají reakce, respektive postupu zdravotnického personálu.

V květnu 2017 tehdy osmiletý Adámek podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal krvácet a následně upadl do takzvaného bdělého kómatu. Rodina se domáhá odškodnění ve výši 22 milionů korun, nemocnice jim nabízela 15,5 milionu korun. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

V září 2019 policie obvinila jednu lékařku a dvě zdravotní sestry ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Obviněna byla také pardubická nemocnice. Podle policie za trestný čin hrozí až čtyři roky ve vězení, u právnické osoby rozhoduje o formě trestu soud.

Pardubickou nemocnici obžaloba viní z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Jedná se zejména o systémová pochybení spočívající v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů, uvedl Hrubý.

Podle dřívějšího vyjádření policie nemocnice zásadně porušila či zanedbala důležité povinnosti. Znalci konstatovali, že postup lékařky i obou zdravotních sester byl nejenom proti současné zavedené lékařské vědě, ale i proti zdravému rozumu. Bylo zjištěno, že v době hospitalizace poškozeného chlapce neměla nemocnice definované odborné a organizační postupy v podobě zpracovaných standardů, které by stanovovaly doporučený lékařský a ošetřovatelský postup, tedy jak se má chovat zdravotnický personál zejména při pooperační péči u dětského pacienta, uvedla tehdejší mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Policie kladla obviněným za vinu, že nesprávně diagnostikovali u chlapce pooperační komplikace. Masivně krvácel z operační rány. Kriminalisté se domnívali, že ošetřující personál zvolil zcela nevhodný postup. Krvácejícího pacienta nechaly dětská lékařka i odborné zdravotní sestry odejít s matkou do přízemí budovy, kde je ORL ambulance.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy