Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zvrácený vrah Andrej Čikatilo: Oběti pojídal a u soudu ukazoval genitálie

Andrej Čikatilo: Ruský sériový vrah své oběti pojídal
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Výročí

Dne 20. listopadu 1990 byl po mnoha letech pátrání zadržen Andrej Čikatilo (†57). Muž, který tyranizoval dívky i chlapce po celém Sovětském svazu. Měl jich zabít a zmrzačit více než padesát a v roce 1992 byl odsouzen k trestu smrti. O dva roky později byl popraven.

Andrej Čikatilo patří k nejznámějším a nejhrozivějším sériovým vrahům na světě. A jak už to tak u těchto lidí bývá, vše začalo už v dětství, které pro něj bylo přímo strašlivé. Narodil se ve třicátých letech na chudé Ukrajině, která byla poznamenaná hladomorem. Podle některých zdrojů byl už od dětství často bit, jelikož se v noci pomočoval. Jeho starší bratr Stěpan se měl v deseti letech stát obětí kanibalismu.

Během německé okupace Ukrajiny zažil nálety, vypalování vesnic a také střílení. S matkou se musel často skrývat a jejich dům byl vypálený. Později, když navštěvoval školu, byl často vylučován z kolektivu, trpěl sebenenávistí a také impotencí. I přesto byl však vynikajícím studentem, ačkoliv na práva v Moskvě se nedostal. Začal proto pracovat jako opravář telefonů a následně jako učitel.

Jenže jakmile začal pracovat jako učitel, všechno s ním začalo jít z kopce. Kolem něj byla spousta krásných mladých žen a Čikatilo se nedokázal ovládat. Své studenty se v průběhu kariéry snažil pohlavně zneužívat, proto byl propuštěn a živil se jako úředník v továrně.

Ejakuloval jen při zabíjení

V roce 1978 se dopustil první vraždy. V malém městě Šachty poblíž ruského Rostova vylákat teprve devítiletou Jelenu Zakotnovovou do starého domu, kde dívku uškrtil a ubodal. A právě v ten moment dosáhl ejakulace. Když policie pátrala po pachateli, byl sice Čikatilo mezi podezřelými, ale jelikož byl ve straně, měl rodinu, vysokoškolský titul a řádné zaměstnání, nebyl považován za někoho, kdo by byl schopen činy spáchat.

Druhou vraždu spáchal až o tři roky později, kdy se pokusil o pohlavní styk s prostitutkou Larisou Tkačenkovou. Jelikož ale nemohl dosáhnout erekce, prostitutka se mu začala posmívat, a tak ji uškrtil. Své další oběti si vybíral na autobusových nebo vlakových zastávkách, kde se v té době pohybovalo množství tulaček nebo prostitutek. Své oběti zabíjel, protože jen při tom byl schopen dosáhnout orgasmu.

Téměř všechny jeho oběti měly podobný modus operandi (tj. způsob, jakým byly oběti zavražděny). Po těle měly mnohačetné bodné rány nožem, často odkousnuté bradavky, vypíchnuté oči a v některých případech některé části těla zcela chyběly, protože si je Čikatilo odnesl s sebou, jako například prst, nos nebo oční víčka. Čikatilo si nevybíral jen ženy, ale také mladé chlapce.

Působil podezřele

V průběhu let bylo pro tyto vraždy zatčeno mnoho nesprávných osob. Andrej Čikatilo skončil za mřížemi pouze za drobné přestupky v roce 1984, a jen na tři měsíce. Poslední vraždu spáchal 6. listopadu 1990 ve městě Novočerkassk, kdy zavraždil dvaadvacetiletou Světlanu Korostikovou. Jenže v té době už policie hlídkovala po celé oblasti a byla nejen v uniformách, ale i v civilu. Jeden z policistů si všiml, jak Čikatilo vychází z lesa, kde bylo později nalezeno zohavené tělo Světlany Korostikové. Vymlouval se sice nejdříve na to, že sbíral houby, ale policistovi se zdál podezřelý. Byl oblečen formálněji a také neměl žádné náčiní ke sběru hub, pouze igelitovou tašku, v níž si Andrej nesl uřezané prsty oběti, jak bylo později zjištěno.

Policie si nakonec po podrobném prověřování spojila Čikatila i s jednou dřívější vraždou, a proto se ho rozhodla sledovat. Dne 20. listopadu 1990 opustil svůj byt a šel se projít po městě. Když si policie všimla, jak oslovuje cizí osamělé děti, zatkla ho, uvedl server Moscow Times. Později se Čikatilo přiznal k šestapadesáti vraždám, ale odsouzen k smrti byl za dvaapadesát.

Jeho soud byl velmi sledovaný a do soudní místnosti byli přizváni pozůstalí obětí. Čikatilo musel být v kleci, aby ho zarmoucení pozůstalí nenapadli. Sám vrah se u soudu choval velmi bizarně a často vykřikoval různé zvrácené i nesmyslné věty. Ruský prezident Boris Jelcin, jak uvedla média po celém světě, zamítl 4. ledna 1994 žádost o milost a 14. února 1994 byl Andrej Čikatilo zastřelen střelou za pravé ucho. Jeho poslední slova byla: „Nevystřelte mi mozek z hlavy. Japonci si ho budou chtít koupit!“

Související články

Další články