Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zuzana Čaputová: Společná republika byla moderním státem

28. říjen je na Slovensku opět státním svátkem, Zuzana Čaputová kladla věnce
Zdroj: Profimedia
Výročí

První Československá republika byla moderním státem a stala se předpokladem samostatné slovenské státnosti, řekla dnes Zuzana Čaputová (48). Slovenská prezidentka si 103. výročí vzniku ČSR připomenula v Bratislavě položením věnců k sochám Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. Vzpomínkových akcí se zúčastnili i další slovenští politici.

Čaputová položila věnce u soch Masaryka a Štefánika

"V dané době byla republika velmi moderním státem, s moderní ústavní listinou, ústavním soudem, volebním právem pro ženy. Vznik první Československé republiky byl předpokladem samostatné slovenské státnosti," řekla Zuzana Čaputová (48) novinářům u památníku československé státnosti, jehož součástí je socha T. G. Masaryka.

Podle slovenské prezidentky právě Masaryk a Štefánik byli klíčovými osobnostmi v souvislosti se založením ČSR.

Čaputová ocenila, že Slovensko si vznik Československa už připomíná státním svátkem. Po loňském rozhodnutí slovenského parlamentu je na Slovensku 28. říjen státním svátkem letos poprvé od rozdělení československé federace na konci roku 1992. Na rozdíl od jiných svátků je ovšem tento den v zemi běžným pracovním dnem. Česko si výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918 připomíná státním svátkem dlouhodobě.

Na nábřeží Dunaje u památníku československé státnosti, kde se nachází i zmíněná Masarykova socha, si výročí vzniku Československa připomenuli ve středu a dnes také předseda parlamentu Boris Kollár, premiér Eduard Heger a několik ministrů. "Díky demokratické tradici Československa je pro občany Slovenské republiky dnešek významným zdrojem národní hrdosti a správného občanského sebevědomí," uvedl Heger.

28. říjen opět státním svátkem

Zařazení 28. října mezi státní svátky na Slovensku, aniž by ho provázelo pracovní volno, slovenští politici zdůvodnili vysokým počtem volných dnů v roce. "Uvědomuji si, že to není ideální řešení, ale důležitější se mi jeví, že 28. říjen už je státním svátkem, než to, zda je současně i volným dnem," sdělil na dotaz ČTK poslanec za klub vládní strany Svoboda a solidarita Ondrej Dostál, který byl jedním z předkladatelů zákona o zařazení výročí vzniku ČSR mezi slovenské státní svátky. Tímto krokem Slovensko podle něj jen splácí dluh, který mělo vůči vlastní historii.

Tradiční součástí vzpomínkových akcí k výročí vzniku Československa bývá v Bratislavě shromáždění občanů. Nově letos vedení slovenského parlamentu připravilo promítání projekce na fasádě Bratislavského hradu, podobnou akci ohlásila i česká ambasáda.

Související články

Další články