Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zůstávám "Koptimistou"! Václav Kopta se rozpovídal o Českém lvu i pandemii

Zdroj: se souhlasem České televize
rozhovor
Sympaťák Václav Kopta se již potřetí chystá na moderování Českého lva. Hovoří o poctivé přípravě a také o riskantním plánu „přímý přenos bez diváků, v prázdném Rudolfinu, to nikdo nikdy nezažil a asi už nezažije, doufám“. Kopta si i přes plno práce našel čas na krátký rozhovor.

Český lev bude, ale vzhledem k situaci se bude jednat o velmi netradiční pojetí a nejistý krok do neznáma. Jak říká Václav Kopta, herec, moderátor a hudebník, bude to velmi vzrušující záležitost, s jednou velkou neznámou. „Je to velká neznámá v tom nejlepším slova smyslu, protože jsme se rozhodli pro zajímavý a riskantní krok, protože dělat v době pandemie přímý přenos bez lidí v prázdném sále snad ještě nikdo nikdy neudělal. V celém tom obrovském sále budou jen nominovaní a předávající a pochopitelně patřičně prověřený a otestovaný štáb. Nechci prozrazovat princip toho večera, ale určitě mohu říci, že to, co se zatím předtočilo a připravilo, je dle mého soudu originální, kvalitní a zábavné. Může se stát, že to celé vstoupí do dějin jako největší průšvih v dějinách přímých přenosů, nebo se to celé setká s velkým diváckým úspěchem. Já bych byl radši, když se to povedlo, a pevně tomu věřím. Rozhodl jsem se, že se pokusím si tento neopakovatelný adrenalin užít. Těším se na to, je to veliká výzva,“ řekl pro eXtra.cz Kopta.

Jak probíhají přípravy na letošní předávání cen?

Přímý přenos se může podařit pouze po dokonalé přípravě. Představa, že si člověk něco přečte, pak si vezme kartičky, obleče si smoking a jde uchvacovat davy, je naprosto mylná. Já jsem poctivec a vsázím na jedinou kartu, a to je poctivá příprava. Scénář, který píše výborný scenárista Petr Koubek, pravidelně konzultujeme ještě se supervizorem přenosů Českého lva Markem Najbrtem. Konzultujeme krok po kroku, jak ten večer bude vypadat, oni respektují moje připomínky a tvoříme velmi konstruktivní debatu.

Zasahujete i do scénáře?

Zase tak moc se do scénáře nemontuji, já jsem zvyklý dělat si svou práci, takže jsem připraven včas stát na značce, řádně umyt a oholen, s dobrou náladou a pečlivě připraven. Jsem moc rád, že tvůrci a organizátoři respektují moji prosbu o to, aby mě nikdo netlačil do rádoby vtipných scének a do křečovitých pokusů o humor. Vidím svou práci jako službu českému filmu, a pokud se podaří dobrý fór, tak to vyplyne ze situace. Neberu to jako příležitost k vlastnímu PR, opravdu bych zde rád působil jako elegantní průvodce krásného večera, který je tu jako oslava kvalitního českého filmu. Celá ta koncepce není o tom, aby bylo třeskutě veselo, jak jsem již řekl, to s sebou přinese situace, atmosféra, komunikace s předávajícími či oceněnými. Kouzelné okamžiky přicházejí mimo scénář.

Viděl jste všechny nominované filmy?

„Z podstatné většiny jsem všechny nominované filmy viděl. Jako moderátor Českého lva mám to privilegium, že mi Česká filmová a televizní akademie umožní přístup do jejich videotéky a všechny ty krásné nové filmy vidět jako jeden z prvních. Většinou stihnu všechny filmy zhlédnout a musím říci, že český film má velikou kvalitu. Stává se, že se v mnoha případech, za tři roky mého moderování, trefím do vkusu akademiků a filmy, které se mi líbily nejvíc, také získaly ocenění a to mi vždycky udělá radost. Kvalita se prostě pozná.“

Jaké filmy máte nejraději?

O mně je známo, že jsem velmi konzervativní a je tomu tak i u filmů. Jednoznačně u mě bodují staré komedie. Když mi někdo bude chtít udělat radost, určitě mi musí pustit nějaký film s Peterem Sallersem, který natočil filmy Růžový panter Jeho role inspektora Jacquesa Clouseaua je naprosto dokonalá, to mě potěší vždycky. Takže Růžový panter zasahuje nebo Pomsta růžového pantera, to je prostě moje klasika a můžu to vidět tisíckrát.

Co se vám na těchto snímcích tolik líbí?

Obdivuji ty gagy a fóry, jak jsou geniálně načasované a promyšlené. Třeba čtenáře překvapí, že za naprostý filmařský československý vrchol považuji černobílý snímek z roku 1968 Spalovač mrtvol. Režisér Juraj Herz vytvořil geniální záležitost, kterou mohu vidět kdykoliv, navíc výkon Rudolfa Hrušínského je naprostý herecký koncert. Je to film poněkud morbidní, ale je to fantastická věc. Ještě bych možná zmínil film Alois Nebel, který je po výtvarně-animační stránce naprosto výjimečný. Zvláštní zpracování, film, který se tváří jako komiks, ale při tom ho hráli živí herci s fantastickým Karlem Rodenem v hlavní roli. Je to tedy takový můj zvláštní mix od Růžového pantera až ke Spalovači mrtvol.

Jak prožíváte současnou koronakrizi?

Nejsem žádná plačka, takže si tady nebudu stěžovat. Jsme v tom všichni, vlastně celý svět. Na chvilku jsem se stal tady u nás takovým zástupcem covidu, což jsem ale původně vůbec neměl v plánu. Bulvární novináři mi vyluxovali Instagram a udělali ze mě národního trpitele… z mého vzkazu určeného pouze mým sledovatelům a příznivcům udělali nářek umírajícího. Já jsem se ale chtěl pouze podělit o to, že to je nepříjemné onemocnění, a informovat, jak to probíhá. Nikomu jsem neposkytl žádný rozhovor, ale navzdory tomu jsem byl ze začátku jakýmsi nechtěným ambasadorem covidu. Myslím si, že zvratů v generacích našich rodičů a babiček bylo v minulosti hodně. Válka, Vítězný únor, rok 1968, sametová revoluce a tak dále a co si budeme povídat, žili jsme si dobře a stejně jsme remcali, tak to hold teď budeme muset porazit stejně, jako tomu bylo v minulosti, a já vím, že to bude zase lepší. Je to malér, ale vždy si s tím lidstvo poradilo a tentokrát tu zvládneme také. Zůstávám Koptimistou.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Související články

Další články