Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Nejnovější kauzy

Ztráta syna, anorexie, rakovina: Osud Františku Čížkovou (†67) vůbec nešetřil

Zdroj: Instagram
+ Další 4 fotografie
Příběh
V neděli obletěla svět showbyznysu velmi smutná zpráva. Zemřela módní kritička, publicistka a návrhářka Františka Čížková (†67). Smutnou informaci potvrdil její syn Martin. Málokdo o její diagnóze věděl. Se svými problémy nechtěla nikoho obtěžovat. Mnoho lidí proto neví, čím vším si musela extravagantní a drobná Františka během života projít.

Františka se narodila romské matce a otci pražskému intelektuálovi - alkoholikovi. Rodiče se o ni příliš ukázkově nestarali, a tak si ji jako malé miminko vzali do péče prarodiče. Ti Františku vychovali, jak nejlépe mohli, ale mámina náruč a láska Františce už celý život chyběly...

Ztráta syna

V šestnácti letech se Františka od babičky a dědy odstěhovala k jejímu tehdejším příteli. V rodině, kde vládla pevnou rukou přítelova matka, se Františka rychle zabydlela a možná si tím i svoji chybějící rodinu svým způsobem nahradila. Po tchánově smrti Františka otěhotněla a ve dvaceti letech porodila syna Jakuba. Mezi ní a manželem se ale krátce poté začala vytvářet propast. Proto se s téměř dvouletým chlapečkem odstěhovala.

Při rozvodu však soud rozhodl o tom, že dítě bude svěřeno výhradně do péče otce. Františčina tchyně byla vysoce postavenou členkou komunistické strany a vzhledem k tomu, že Františka byla z chudých poměrů, neměla pořádně kde bydlet a za co dítě uživit, s těžkým srdcem se musela smířit s krutým faktem, že o milovaného synka přišla. Zanedlouho potom se Františka podruhé vdala a porodila další dva syny. Se ztrátou syna Jakuba se ale nikdy nesmířila.

Happy end

Příběh s prvním synem Jakubem měl ale zhruba deset let před její smrtí šťastný konec. Jakub poznal ve Františce, kterou viděl v televizi, svoji mámu a napsal jí e-mail. Od té doby se začali scházet i s jejími dvěma syny. Pár let předtím, než onemocněla, se tak Františce splnilo její největší přání.

Mentální anorexie

Františka se vždycky vymykala svým vzhledem. Výrazná byla ale také svou vyhublou postavou, což bylo zapříčiněno mentální anorexií, kterou po velkou část svého života trpěla. Stačila jedna nejapná poznámka od druhého manžela, že má Františka větší břicho. Mladá žena, která do té doby své proporce až tolik neřešila, se začala stahovat do sebe a vnukla si myšlenku, že je tlustá. Této myšlenky se ale bohužel nedokázala po zbytek života zbavit. Jak sama Františka pro Českou televizi přiznala, i po šedesátce se učila mít ráda samu sebe.

Módní ikona

Františka už odmalička tíhla k módě, látkám a pletení. V osmdesátých letech navrhla vlastní kolekci pleteného oblečení a později začala čím dál více spolupracovat se známými osobnostmi, které si od ní chtěly modely kupovat. Postupem času se z ní stala bulvární módní kritička, novinářka a uznávaná módní ikona. Zemřela v neděli po těžké nemoci. S rakovinou se dlouho léčila, málokdo ale o její přesné diagnóze věděl.

Související články

Další články