Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Ztráta čichu a chuti: Takhle koronavirus napadá buňky v nose. Vědci bijí na poplach

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
koronavirus
Nejenom plíce, srdce nebo slezina. Koronavirus se v lidském těle zaměřuje i na nos, v němž útočí na důležité buňky. Přišli na to vědci z americké Harvardovy univerzity, kteří si tak vysvětlují ztrátu čichu a chuti u některých pacientů bojujících s nemocí COVID-19. Proto bijí na poplach, že by se měly tyto nebezpečné příznaky přidat ke sledovaným projevům.

Vědci na to podle agentury Bloomberg přišli zkoumáním dat z genomů lidí a myší. Koronavirus cílí na buňky v zadní části nosu, které obsahují specificky tvarované proteiny.

Napadení těchto buněk může způsobovat změny citlivosti čichu nebo jeho úplnou ztrátu. Mnozí pacienti s nemocí COVID-19 už v minulosti hlásili, že náhle přišli o čich, ale i chuť. Příznaky, které jsou s pandemií spojovány už delší dobu, by podle Americké akademie otolaryngologie měly být zařazeny k dalším sledovaným projevům koronaviru.

Organizace zároveň nabádá lidi s těmito příznaky, které si neumějí odůvodnit jinak, k preventivní izolaci. Také by se měli nechat otestovat.

Může to vést k depresím

David Brann a Sandeep Robert Datta z Harvardovy univerzity si myslí, že ztrátu čichu způsobuje zánět nosní dutiny, který vyvolává infekce. „Pacienti s nepolevující čichovou dysfunkcí jsou vystaveni riziku výživových nedostatků nebo zranění v důsledku toho, že necítí nebezpečné pachy jako plyn, kouř nebo zkažené jídlo. Mohou se u nich rozvinout i duševní poruchy, především deprese,“ varovali experti.

Nevyloučili, že koronavirus napadá buňky v nosní epitelové tkáni. Ta je zásadní pro správné fungování čichu. Zda je poškozuje nenávratně, se zatím neví.

Související články

Další články