Ztráta čichu a chuti: Takhle koronavirus napadá buňky v nose. Vědci bijí na poplach
Vědci na to podle agentury Bloomberg přišli zkoumáním dat z genomů lidí a myší. Koronavirus cílí na buňky v zadní části nosu, které obsahují specificky tvarované proteiny.
Napadení těchto buněk může způsobovat změny citlivosti čichu nebo jeho úplnou ztrátu. Mnozí pacienti s nemocí COVID-19 už v minulosti hlásili, že náhle přišli o čich, ale i chuť. Příznaky, které jsou s pandemií spojovány už delší dobu, by podle Americké akademie otolaryngologie měly být zařazeny k dalším sledovaným projevům koronaviru.
Organizace zároveň nabádá lidi s těmito příznaky, které si neumějí odůvodnit jinak, k preventivní izolaci. Také by se měli nechat otestovat.
Může to vést k depresím
David Brann a Sandeep Robert Datta z Harvardovy univerzity si myslí, že ztrátu čichu způsobuje zánět nosní dutiny, který vyvolává infekce. „Pacienti s nepolevující čichovou dysfunkcí jsou vystaveni riziku výživových nedostatků nebo zranění v důsledku toho, že necítí nebezpečné pachy jako plyn, kouř nebo zkažené jídlo. Mohou se u nich rozvinout i duševní poruchy, především deprese,“ varovali experti.
Nevyloučili, že koronavirus napadá buňky v nosní epitelové tkáni. Ta je zásadní pro správné fungování čichu. Zda je poškozuje nenávratně, se zatím neví.
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Českem se šíří nová varianta covidu. Do Vánoc se nakazí celá země, varuje Prymula

Válek vyzývá k očkování: Do Česka dorazila jedna z nejnakažlivějších variant covidu, varuje

Epidemiologové bijí na poplach. Nová varianta koronaviru může přinést další krutou zimu

Nebezpečné následky covidu: Lidé, kteří ho prodělali, mají větší riziko vysokého krevního tlaku

Covid opět sílí, nemocnice omezují návštěvy: Jaké jsou nyní příznaky nemoci

Nová zjištění vědců: Období covidu u některých lidí změnilo jejich osobnost
