Rozdílné příčiny, ale stejný osud. Některé české děti se pohřešují už desítky let, jiné se ztratily teprve před nedávnem. Všechny ale mají společného jmenovatele: naděje umírá poslední a vzdát se by byla ohromná chyba.

V redakci eXtra.cz jsme přesvědčeni o tom, že opakování je nejenom matka moudrosti, ale i obrovský pomocník. Vybrali jsme desítku pohřešovaných osob, které se ztratily jako děti. Většina z nich navíc ještě dětmi stále je.

Snad nejživějším případem z těch dlouhodobých je zmizení dvanáctileté Míši Muzikářové. Bez jediné stopy se ztratila 11. ledna 2017. Policejní vyšetřování vedlo k bývalému příteli její matky Otakarovi S., který však spáchal sebevraždu. Pátrání bylo zastaveno, ale Míšina babička stále věří, že milovaná vnučka někde žije.

Českem v těchto dnech otřásá zmizení teprve šestileté Valerie Kvasničkové z pražského Žižkova. V poručnictví ji měla babička a přestože byla spatřena naposledy loni v říjnu před domem ve Viklefově ulici, kde bydlela, rodina to policii nahlásila teprve teď. Podrobnosti o šokujícím případu najdete tady.

Často se rovněž stává, že je dítě uneseno jedním z rodičů. S ním pak žije v zahraničí a většinou se už zpátky nevrátí. Děje se to především v rodinách, kde jeden z partnerů je cizinec. Pro matku nebo otce z Česka je pak nesmírně obtížné se s milovaným potomkem znovu setkat.

V galerii najdete desítku pohřešovaných dětí. Pokud byste o některém z nich měli jakékoliv informace, neváhejte se obrátit na linku 158.