Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Zrušení změn času je v nedohlednu: Termín v roce 2021 se pravděpodobně nestihne

Zrušení změn času je v nedohlednu: Termín v roce 2021 se pravděpodobně nestihne
Zdroj: archiv
návrh
Původní návrh Evropské komise hovořil o tom, že nedělní změna času, která nás čeká, bude tou poslední. Letos v březnu europarlament prodloužil lhůtu do roku 2021, je ale dost možné, že ani v onom roce se čas měnit nepřestane. Rada EU a Evropský parlament se totiž ještě návrhem ani nezabývají.

Rozhodnutí o zrušení střídání letního a středoevropského (zimního) času bylo velmi rychlé. Online hlasování rozhodlo a Evropská komise podala příslušný návrh, od té doby je však ticho po pěšině. Návrh původně počítal s tím, že letošní říjnová změna času bude tou úplně poslední, to však členským státům a Evropskému parlamentu nadávalo příliš času na reakci. Europarlament proto prodloužil lhůtu do roku 2021.

Členské státy EU si mají po veřejné a odborné diskuzi vybrat čas, jaký si ponechají. Mají tak učinit v souladu s okolními zeměmi, aby nebyl narušen vnitřní trh EU. Petra Holubičková z ministerstva dopravy pro server TN.cz uvedla, že veškerá odpovědnost tedy stojí na členských státech.

Konec střídání času mají řešit resorty dopravy jednotlivých zemí jak na národní, tak na unijní úrovni. O tom, kdy a jaký návrh se bude probírat, rozhoduje Finsko, které aktuálně předsedá Radě EU. To ale zatím na program setkání kvůli projednávání konce změny času nedalo. „My se klidně můžeme s okolními zeměmi domlouvat, ale pokud to nebude v souladu s tím, co se děje v Bruselu, nemá to žádný smysl,“ dodala Holubičková s tím, že dokud se Rada nezačne společně s Evropským parlamentem návrhem zabývat, příliš prostoru pro jednání členských států není.

Je tedy docela možné, že termín v roce 2021 se nestihne. Evropská komise navíc může zatím nepřijatý návrh úplně stáhnout nebo změnit. Problémem může být i proměna europarlamentu a Evropské komise po volbách. Česká vláda se zrušením střídání času souhlasila, podle neoficiálního prohlášení premiéra Andreje Babiše by kabinet byl pro zachování zimního času, záleží ale i na okolních zemích.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy