Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Zrůdná matka z Prahy zanedbávala syny, Honzík (†2) zaplatil životem: Hrozí jí pět let ve vězení

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
otřesná péče
Zrůdná matka Jana G. (45) zanedbávala své dva syny, dvojčata, Michala (4) a Honzíka (†2), který bohužel přišel o život. V těle maličkého chlapce byly objeveny i stopy drog a Jana G. by si měla jít odsedět pět let do vězení, ačkoliv mohla dostat i 12 roků. Rozsudek pražského městského soudu zatím není pravomocný.

"Vždy jsem se snažila, co to šlo. Nic z toho, co se stalo, nebylo úmyslné. Bylo toho na mne moc. Určitě tam bylo špatné věnování se dětem, ale ne úmyslné. Není pravdou, že bych Honzíčka neměla ráda nebo mu chtěla ublížit, nedej bože se ho zbavit. Byl to miláček všech, kterému jsem dala první poslední. Psychicky jsem ale péči o děti nezvládala. Ať jsem se snažila sebevíc, nikdy žádné dítě nemělo, co chtělo. Péče nebyla dokonalá, ale ne proto, že bych to takhle chtěla," uvedla u soudu matka Jana G.

Podle obžaloby měla matka dvojčat dostat až 12 let ve vězení, které jí hrozily za ublížení na zdraví a týrání. "Není to úplně typický případ týrání, které si většinou představujeme jako aktivní, velice hrubé jednání. Týrat lze i opomenutím, neposkytnutím péče," uvedla předsedkyně soudu Zuzana Zápalková. Soudkyně pak podle Blesku jednání Jany vyhodnotila jako dvojí týrání svěřené osoby, kde hrozí dva roky až osm let za mřížemi. Janě G. hrozí teď 5 let ve vězení, rozsudek však zatím není pravomocný.

Honzík zaplatil životem, Míšu nebrala k doktorům

Týraní chlapci si ještě před dvěma lety kvůli špatné péči matky Jany G. procházeli peklem, malý Honzík za takové počínání dokonce bohužel zaplatil vlastním životem. Chlapeček měl podle lékařek, které u soudu svědčily, zdravotní problémy už odmalička. Zrůdná matka tomu svou péčí rozhodně nepřidala.

"Po narození musel na operaci, protože po porodu se u něho objevil zánět střev a bylo nutné přikročit k operaci," vylíčila u soudu jedna z lékařek. Matka k nim vodila své synky rok a čtvrt a pak chodit přestala. Teď Jana G. stanula před soudem. Ačkoliv matka tvrdí, že bylo o děti postaráno dobře a že jim rozhodně neubližovala záměrně, brala to Zápalková úplně opačně. Jak píše Blesk, předsedkyně ve svém verdiktu uvádí, že Jana G. o syna Honzíka nepečovala vědomě od roku 2017. A nestarala se ani o hygienu.

Podobně na tom byl i malý Michal, který chodil s ošklivými a neléčenými opruzeninami, které umí nadělat pořádnou paseku. Chlapečka prý zrůdná matka nechávala ve špinavých a mokrých plenkách. Zároveň ho nechala trpět i se zoubky, které se mu postupně kazily, a dokonce měl holá místa ve vlasech. K lékařům s ním matka vůbec nechodila.

Honzík byl podvyživený a trpěl na záněty

Honzík vlivem špatné péče drasticky hubnul a v době, kdy zemřel, vážil kolem sedmi kilogramů, což je na dvouletého chlapce opravdu málo. Dvouleté dítě běžně váží kolem 12 kg. Honzíkovi se stále vracely záněty ústní sliznice známé jako afty, což mohlo mít určitou roli právě v onom hubnutí. Na tuto skutečnost ukazovala nejen obhajoba, ale také svědci, kteří byli k soudu přizváni.

Soudní znalci pak uvedli, že "běžný zánět sliznice ústní dutiny může způsobit pouze přechodný váhový úbytek, nicméně při zanedbání péče a dlouhodobém zánětu může nastat nechutenství". Záněty mohly vznikat kvůli špatné hygieně, různým virovým onemocněním, špatné imunitě nebo i nedostatku vitaminů. Státní zástupkyně si s Janou G. rozhodně nebrala servítky a ve své obžalobě prohlásila, že malému Honzíkovi nedávala matka záměrně jídlo ani pití.

Stopy drog mu v těle našli laboranti

Znalci kromě podvýživy poukazovali také na poruchu ledvin, zánět dvanáctníku a zánět brzlíku. Maličký Honzík zemřel za zvláštních příčin - chlapečkovi začalo krvácení do srdce, které následně selhalo. U dětí tato příčina smrti není vůbec obvyklá. Znalci pak naznačili, že by se za tím mohlo skrývat násilí, jako je třeba silný úder do hrudníku. Ten mohl narušit funkci srdce. Jen není jasné, kdo za úderem stál, což státní zástupkyně přiznala. Obhájce matky pak oponoval tím, že pitva žádný úder neprokázala, tudíž jde pouze o jednu z možností.

Avšak Honzík netrpěl žádnými tak vážnými problémy, které by mohly stát za krvácením do srdce a jeho následném selhání, to potvrdily obě svědčící lékařky. V těle chlapce byly díky laboratorním testům navíc objeveny drogy. "Ve vlasech Honzíka byla objevena přítomnost kofeinu, kokainu či diazepamu," vylíčila státní zástupkyně. "Domnívám se, že diazepam mu podávala obžalovaná úmyslně za tím účelem, aby jej zklidnila a měla od něj pokoj. Její jednání vykazuje znaky úmyslného a zlého nakládání s nezletilým, což vedlo k jeho smrti," dodala.

Podle svědectví některých sousedů vypadal byt Jany G. otřesně. Nebylo v něm uklizeno a navíc se z něj ozýval křik a pláč. Dokonce někdo zmínil, že Jana G. měla z dvojčat raději malého Míšu, který je v současné době v péči svého tatínka, který s Janou už tři roky nežije.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy