Let Barcelona – Düsseldorf 4U 9525 německého přepravce Germanwings skončil na jihu Alp v těžko přístupném terénu. Mluvčí záchranářů uvedl, že šanci přežít cestující neměli, naopak, jejich na obrovské ploše rozeseté ostatky a vůbec místo dopadu připomínají podle svědků na místě horor.

Na likvidaci a zajištění trosek je nasazeno přes šest set policistů a hasičů, v místě operuje až dvacítka helikoptér a letadel.

Španělsko vyhlásilo třídenní státní smutek, na palubě letadla bylo 45 jeho občanů. Nejvíc mrtvých, 67, mají Němci. Na cílovém letišti zkolabovalo několik příbuzných pasažérů, tým psychologů, kteří o ně pečují, musel být navýšen na patnáct, aerolinkám navíc odmítlo několik posádek nastoupit na plánované lety, kterých muselo být zrušeno třicet.

Letoun, jehož černá skříňka se již nalezla, se po dopadu zcela rozpadl, trosky pokrývají stovky čtverečních metrů v horském terénu. Svědci hovoří o tom, že stroj klesal pomalu a do poslední chvíle nepůsobil dojmem pádu, zdá se dokonce, že piloti ani nevyslali nouzový signál.

O zázraku mluví naopak fotbalisté švédského třetiligového týmu Dalkurd. Těm se nechtělo čekat na přestupu v Düsseldorfu, a tak skoupili místa v jiných třech letech a do nešťastného airbusu nenastoupil ani jeden. Jejich příbuzní ve Švédsku trnuli hrůzou a zoufale posílali sms zprávy fotbalistům, kteří se o neštěstí dozvěděli až podle zmeškaných hovorů po přistáních v Curychu a Mnichově.

Pátrání po ostatcích pasažérů a vyproštění hlavních trosek podle hasičů zabere nezvykle několik dnů. Pro dokreslení situace asi nejlépe hovoří fakt, že podle mluvčího četníků mají největší trosky velikost osobního automobilu.