Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Zraněné děti, desítky evakuovaných! Bouřky u Dvora Králové zpustošily tábor plný skautů

Hasiči vyjíždí ke spadlým stromům.
Zdroj: HZS
bouřky

Hasiči na Trutnovsku v noci na čtvrtek kvůli silné bouři bouři evakuovali dva tábory. Tři děti byly lehce zraněny. Bouře v kraji hlavně lámala stromy. Hasiči měli od středečních 21:00 do dnešního rána asi 150 výjezdů. Bez elektřiny se v Královéhradeckém kraji ocitlo asi 10.000 domácností. ČTK to řekly mluvčí hasičů a energetiků Martina Götzová a Šárka Lapáčková Beránková.

Přívaly vody nejvíce zasáhly Jičínsko. "Celkem jsme v kraji čerpali vodu z domů ve 14 případech, z toho osm jich bylo v Jičíně," řekla Götzová. Kromě zranění dětí na táborech, které mělo charakter oděrek, se bouře podle ní obešla bez jiných zranění.

Silné deště spojené s bouřkami v Královéhradeckém kraji také zvedly hladiny řek. Bystřice v Rohoznici na Jičínsku mezi dnešní 01:0 až 03:00 přesáhla první stupeň povodňové aktivity. Cidlina v Jičíně první povodňový stupeň překročila ve 02:00 a byla na něm do dnešních 08:00. V kraji v noci napršelo 20 až 40 litrů vody na metr čtverečný. "Nyní jsou vodní stavy v zasažených oblastech na poklesu," uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Zraněné děti

Evakuované tábory byly v okolí obce Nemojov mezi Dvorem Králové nad Labem a Hostinným. "I zde docházelo k pádům polámaných stromů, táborníci měli poškozené stany, navíc zcela promokli," uvedli hasiči. Hasiči z táborů odvezli 51 dětí a 13 dospělých.

Děti z jednoho tábora se dostaly spolu s vedoucími do bezpečí blízké hospody. V případě druhého tábora to bylo složitější, protože přístupové cesty byly zapadané polámanými stromy. Cestu do tábora si hasiči museli prořezat. "Tři lehce zraněné děti si převzala do péče zdravotnická záchranná služba," uvedla mluvčí hasičů.

Nakonec hasiči skauty z obou táborů odvezli autobusy do skautského centra v Hostinném. Do skautské ubytovny jim hasiči z trutnovské stanice dovezli spací pytle, protože většina vybavení dětem promokla.

Hasiči likvidovali popadané stromy 

Kvůli popadaným stromům a drátům elektrického vedení byla v noci uzavřena silnice u Nemojova mezi Dvorem Králové a Hostinným. Popadané stromy také zatarasily silnici u Horního Dehtova mezi Dvorem Králové a Hořicemi.

Bouře nejvíce zasáhla Jičínsko a Trutnovsko, kde měli hasiči po zhruba 40 výjezdech. Za nimi pak bylo Královéhradecko s téměř 30 zásahy hasičů. Nejčastěji hasiči likvidovali popadané stromy na silnice.

V několik případech stromy také spadly na střechy domů a na auta. "Dále jsme přijímali oznámení o poškozeném vedení elektrické energie, poničených střechách. Často také docházelo k zatopení prostor v domech," řekla mluvčí hasičů.

Energetici měli dnes ráno v Královéhradeckém kraji 16 poruch na vedeních vysokého napětí, zejména na Hradecku, Rychnovsku, Náchodsku a Trutnovsku. "Počty domácností bez energie ale stále klesají. V terénu máme pracovníky poruchových čet, kteří na odstranění poruch pracují již od nočních hodin. Na řadě míst jsou poškozené izolátory, přetrhané vodiče a leckdy se musíme k poruchám doslova prořezat přes vzrostlé stromy," uvedla Lapáčková Beránková.

Natálka Jirásková se definitivně odstřihla od rodičů. Nepotřebuje mou finanční podporu, vydělá si sama, pochlubila se Kubelková

Související články

Další články

Nejnovější kauzy