Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Zraněná policistka a slzný plyn: Na Slovensku se ostře protestovalo proti očkování

Zdroj: Profimedia
covid

Slovenská policie v pátek použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu-19, kteří se pokusili vtrhnout do sídla parlamentu. Při potyčkách byla jedna policistka zraněna. 

Slovenští poslanci měli v pátek na mimořádné schůzi schvalovat novelu zákona, podle které by se při přijímání opatření proti pandemii covidu-19 mělo přihlížet k digitálnímu certifikátu o očkování. Podle webu televize Joj jde o klíčový zákon o výhodách pro očkované.

Od rána před parlamentem stovky lidí skandovaly hesla jako "gestapo", "vlastizrada" či "vydejte nám parlament". Dav zablokoval vstup do sídla parlamentu. Na místě jsou policejní těžkooděnci a antikonfliktní tým, uvedl deník Sme. Ti použili proti demonstrantům slzný plyn a jedna policistka utrpěla zranění. Podporu demonstrantům vyjádřili někteří opoziční poslanci a Ľuboš Blaha z opoziční strany Směr-SD slíbil bojovat proti "očkovacímu fašismu" a "očkovacímu apartheidu". Podle webu Noviny.sk na místě řečnil i předseda krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba a z přinesených reproduktorů se ozývaly písně "od pravicových kapel z České republiky".

Předseda sněmovny Boris Kollár schůzi zahájil s tím, že bude pokračovat do 22.00 a v případě potřeby i v sobotu. Demonstranti podle listu Pravda slibují setrvat před parlamentem, dokud novela nebude stažena z pořadu.

Fatální selhání policie

Situaci před parlamentem označil jeho šéf za fatální selhání policie a policejního prezidenta Petra Kovaříka. Ke střetu podle Kollára nemuselo dojít, kdyby policie zřídila zátarasy alespoň 50 metrů od parlamentu. "Ti lidé proti něčemu bojují. To neznamená, že je budeme bít obušky či polévat vodními děly nebo na ně pouštět slzný plyn. Kdyby to policisté zvládli a kdyby byly venku zátarasy, nic takového se nestane," řekl Kollár. Dodal, že demonstrace byla předem ohlášená a policie se na ni měla připravit. Dřívější obdobné protesty byly pokojné.

Policejní prezident Kovařík podle Sme mezitím nařídil prověřit postup bratislavské policie.

Předsedkyně jedné z vládních stran naopak odsoudila agresivitu demonstrantů a útoky na policii. "Plně respektuji právo občanů pokojně demonstrovat, v demokratické společnosti je ale nepřípustné, aby demonstrace provázelo násilí a porušování zákona," uvedla Veronika Remišová podle Denníku N. Agresivitu davu přičetla nynější opozici kolem expremiéra Roberta Fica a označila ji za "výsledek zničující politiky lidí, kteří se dnes bojí politické a trestní odpovědnosti" za své počínání během dřívějšího vládnutí.

Premiér Eduard Heger v prohlášení uvedl, že součástí demokracie je právo vyjádřit názor, ale jakýkoli útok či agrese proti policistům jsou nepřípustné. "Chápu, že lidé jsou už z pandemie unavení a nikomu z nás nejsou (protikoronavirová) opatření příjemná. Ale děláme je proto, abychom chránili životy všech občanů. I těch protestujících," prohlásil.

Související články

Další články