Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Vláda zpřísňuje opatření: Co se chystá? Povinné testy a respirátory při výuce

Koronavirus: Jaká opatření se zpřísňují?
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Ve středu ráno zasedla vláda, která jednala o nových protiepidemických opatřeních. „Jediným řešením je očkování,” nechal se slyšet premiér Andrej Babiš. Co všechno vláda znovu plánuje zavést?

Koronavirová epidemie se zhoršuje, proto přicházejí přísnější opatření. V pondělí laboratoře odhalily přes devět tisíc nových případů nákazy. Vláda zasedla ve středu ráno, aby jednala o nových protiepidemických opatřeních. „Situace není dobrá, znovu apelujeme na všechny občany, aby se očkovali. Jediným řešením je očkování. Na zítra ráno na sedmou hodinu svolám Radu pro zdravotní rizika,“ prozradil po ranním jednání premiér Andrej Babiš (ANO).

Jak to budou mít studenti?

Studenti vysokých škol budou od 15. listopadu muset nosit respirátory i v rámci výuky. Rozhodla o tom dnes vláda, po jednání to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Mimořádné opatření bude platit v učebnách, kde se schází alespoň 50 studentů.

Aktuálně mají studenti vysokých škol povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorech v případě, že nejsou usazeni.

Povinné testování pracovníků v nemocnicích

Od 15. listopadu se budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Rozhodla o tom dnes vláda, po jednání to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pravidelné testování budou muset podle Vojtěcha podstoupit všichni neočkovaní zaměstnanci, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty. Testování se bude opakovat jednou týdně, první testy musí být provedeny nejpozději do 22. listopadu.

V pátek se také znovu sejde vláda, která projedná další opatření proti šíření epidemie covidu-19. Ještě před tím se ve čtvrtek ráno uskuteční schůze vládní rady pro zdravotní rizika, která návrhy opatření probere. Situace není dobrá, v úterý bylo do nemocnic přijato asi 330 lidí, jejich průměrný věk je 65 let, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Jediným řešením je podle něj očkování.

Co s cizinci žijícími v Česku?

Cizinci, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území České republiky, budou mít očkování proti covidu-19 hrazené z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Režim samoplátců byl podle ministra komplikovaný, cizincům nebylo hrazeno očkování z veřejného zdravotního pojištění. „V tuto chvíli každý, kdo legálně pobývá na území České republiky dlouhodobě, bude moci být očkován v zásadě zdarma, na základě úhrady očkování ze státního rozpočtu. Bude si hradit pouze výkon, to znamená aplikaci daného očkování,“ sdělil Vojtěch.

Související články

Další články