Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Zvýšení rodičovské, změny u přihlášek na střední i snadnější žádosti o příspěvky: Novinky ze Senátu

Rodina pohromadě
Zdroj: Pixabay
rodičovská

Senátoři odsouhlasili návrh vládní pětikoalice na zvýšení rodičovského příspěvku z aktuálních 300 tisíc na 350 tisíc korun. Navrhovaná změna, která je součástí novely o státní sociální podpoře, by měla nabýt platnosti od ledna příštího roku, musí ji ale ještě podepsat prezident republiky Petr Pavel. Návrh nárůstu rodičovské získal podporu 62 ze 78 přítomných senátorů, informuje ČTK. Horní komora současně schválila novelu školského zákona, která přináší novinky v procesu přihlašování na střední školy.

Vyšší rodičovský příspěvek bude udělen rodičům dětí narozených od začátku příštího roku. Celková částka se tedy zvýší z dosavadních 300 tisíc korun na 350 tisíc korun. V případě narození dvojčat a vícerčat dostanou rodiče od ledna celkem 525 tisíc korun. Doba, po kterou lze příspěvek čerpat, bude zkrácena ze čtyř na tři roky.

I přes opoziční návrhy, které požadovaly ještě razantnější navýšení částky nebo rozšíření příspěvku na rodiče již existujících dětí, byli všichni přítomní senátoři z klubu ANO a SOCDEM pro. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zdůraznil, že schválený kompromis reflektuje současnou situaci ohledně rozpočtu. Navýšení rodičovského příspěvku má vyjít na 400 milionů korun v příštím roce, o rok později na 2,2 miliardy, odhadem 4 miliardy pro rok 2026 a dalších 5,5 miliardy v následujících letech, píše web TN.cz.


Novinky v přihláškách na střední školy

Předloha má v dalších částech zjednodušit i komunikaci s úřady práce. Žadatelé o příspěvek na bydlení i jeho příjemci nebudou muset dokládat své náklady na energie. Úředníci si je zjistí sami od dodavatelů. Zpřesnění čeká pravidla pro dokládání nároku na příspěvek dvakrát ročně a počítá se s urychlením vyřizování, píše ČTK.

Změny mají snížit administrativu a ulevit přetíženým úřadům práce. Nově lidé nebudou muset kvůli dávkám dodávat úřadu ani potvrzení od školy o nezaopatřenosti dětí. Údaje získá z registru zdravotního pojištění. Autoři předlohy ale zdůraznili, že lidé dál budou moci dodávat vše i papírově.


Senát dále schválil novelu školského zákona, která ovlivní proces přihlašování na střední školy. Od této chvíle si budou zájemci moci podat tři přihlášky místo dosavadních dvou, a to elektronicky. Zároveň budou moci specifikovat, kterým školám dávají přednost. Přihlášky bude nutné odeslat do 20. února.

Výrazná změna spočívá i v tom, že střední školy už nebudou zohledňovat výsledky z předchozího vzdělávání při přijímacím řízení. Přijímací zkoušky pro rok 2024 budou probíhat v pátek 12. a v pondělí 15. dubna, což má usnadnit žadatelům o studium přesouvání mezi školami v různých městech. Výsledky přijímacích řízení budou zveřejněny elektronicky, přičemž ministerstvo školství stanoví přesné datum vyhláškou. I novela školského zákona nyní čeká na podpis prezidenta.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy