Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Zvrat v pátrání po zmizelé ponorce: Pobřežní stráž našla nedaleko Titaniku trosky

Ponorka Titan se ztratila v Atlantickém oceánu.
Zdroj: Profimedia
pátrání

Záchranářské práce spojené s pátráním po ztracené ponorce Titan v hlubinách Atlantiku jsou nejspíše u konce. V oblasti Atlantiku, kde se pátrá po zmizelém stroji, objevili záchranáři trosky. Na Twitteru o tom informovala americká pobřežní stráž. "Odborníci v rámci jednotného velení informace vyhodnocují," dodala stráž. Ta zatím nepotvrdila, že trosky patří právě hledanému plavidlu.

Plavidlo s pětičlennou posádkou se do oceánu ponořilo v neděli ráno a cestovalo k vraku Titaniku, který leží v hloubce kolem čtyř kilometrů. Krátce po ponoření však ztratila ponorka kontakt s doprovodnou lodí - ihned bylo zahájeno pátrání, o kterém jsme psali. Na palubě byly zásoby kyslíku, které však měly dle propočtů dojít dnes dopoledne. V úterý a ve středu přitom svitla naděje, když kanadské letadlo zachytilo každých třicet minut bouchání, ale nepodařilo se jej lokalizovat.

Pátrání ale nyní dost možná dospělo ke konci. „V oblasti, kde po pohřešované ponorce pátrají dálkově řízená plavidla, byly nalezeny trosky,“ informovala pobřežní stráž v 15:00 místního času na Twitteru. Zatím však není jisté, že trosky pocházejí právě z hledané ponorky. Podle listu The New York Times je objevilo kanadské plavidlo Horizon Arctic na mořském dně poblíž vraku Titaniku.

Ponorka měla velké bezpečnostní nedostatky

Během pátrání po ponorce vyšlo na povrch několik znepokojujících faktů. Výrobci prý certifikovali Titan pouze do hloubky 1300 metrů, vrak Titaniku však leží 3800 metrů pod hladinou. Ponorku podle portálu Forbes ovládal upravený bezdrátový ovladač od konzole PlayStation, ke komunikaci s mateřskou lodí pak využívala satelitní konstelaci StarLink Elona Muska.

Na palubě Titanu cestoval CEO a zakladatel OceanGate Expeditions Stockton Rush, britský miliardář a průzkumník Hamish Harding, proslulý francouzský potápěč Paul-Henri Nargeolet, pákistánský podnikatel Shahzada Dawood a jeho devatenáctiletý syn Suleman Dawood.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy