Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Ztracená ponorka měla velké bezpečnostní nedostatky. Majitel společnosti místo nápravy vyrazil experta, který na ně upozornil

Úřady pohřešují ponorku, která se vydala k vraku Titaniku.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
pátrání

Společnost OceanGate, provozující ponorku, jež zmizela v hlubinách Atlantiku a po které se nyní usilovně pátrá, ignorovala závažné bezpečnostní nedostatky, píše BBC. Experta na ponorky, který pro OceanGate pracoval a na problémy již roku 2018 upozorňoval, firma prý vyhodila.

David Lochridge se přestěhoval ze Skotska do amerického Washingtonu, aby pro OceanGate pracoval. V rozhovoru roku 2017 byl z podmořské mise nadšený, když hovořil o „předurčení k moři“, píše BBC. Netrvalo ani rok a své nadřízené varoval, že nedostatky v karbonovém trupu nyní pohřešované průzkumné ponorky Titan nemusí být odhaleny bez dodatečného testování.

Lochridge proto radil, aby společnost nechala stroj podstoupit dodatečné a přesnější testy jinou certifikovanou agenturou. Nezávazná ústní varování ovšem firma ignorovala, expert tudíž sepsal zprávu, se kterou se obrátil na vedení. Následně byl pozván na kobereček s několika představiteli OceanGate, mezi nimiž nechyběl ani generální ředitel Stockton Rush, nyní se nacházející v hledané ponorce.

Titan byl certifikován do jiné hloubky

Společnost OceanGate Lochridgeho vyhodila a zažalovala za vyzrazení důvěrných informací, expert na ponorky zareagoval protižalobou za nespravedlivé propuštění. Žaloby byly nakonec smírně urovnány. Prostřednictvím svého právníka se nyní Lochridge odmítl k věci vyjádřit.

Soudní dokumenty také uvádějí, že Lochridge zjistil, že výrobci předního průhledu Titanu jej certifikovali pouze do hloubky 1300 metrů. Vrak Titaniku však leží 3800 metrů pod hladinou oceánu.

Minulý rok ředitel Rush odhalil, že ponorku Titan ovládá upravený bezdrátový ovladač od konzole PlayStation, píše Daily Mail. Ke komunikaci s mateřskou lodí Titan využívá satelitní konstelaci StarLink Elona Muska. Informační spojení probíhá formou krátkých textových zpráv.

Primitivní technologie

Mike Reiss, spisovatel, který cestu k Titaniku pod záštitou OceanGate loni podnikl, v ranním vysílání BBC prohlásil, že ponorka Titan by snad ani nemohla mít jednodušší technologie. „Loď pohání velmi drobné motory, které vypadají jako ventilátor, jaký máte na stole, a je řízena joystickem z herního systému,“ popisuje Reiss.

Spisovatel také zmínil, že i při jeho expedici nastaly technické závady. „Tam dole je černočerná tma a radar i kompas přestaly fungovat. Většinu času jsme tam dole trávili jen motáním se a snahou najít v oceánu tu největší věc,“ popsal. K šancím současné posádky na přežití se Reiss staví velmi skepticky.

Poslední zaznamenaný signál z Titanu se ozval v neděli a už tehdy ponorka měla zásoby kyslíku maximálně na 96 hodin. V plavidle se nachází posádka pěti lidí, jejichž naděje na přežití komplikuje i skutečnost, že se dosud nepodařilo stroj lokalizovat. Experti se obávají, že se ponorka mohla zaseknout ve vraku Titaniku na dně oceánu, což by případnou záchranu učinilo téměř nemožnou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy