Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Žralok útočí: Které druhy jsou nebezpečné a co dělat, abyste se jim vyhnuli! 5 rad

Žralok.
Zdroj: Pixabay
+ Další fotografie
dovolená

Útok žraloka vyděsil všechny návštěvníky egyptského letoviska Hurghada. Mořský predátor tam smrtelně zranil 68letou Rakušanku a pak ještě jednu ženu z Rumunska. Guvernér oblasti následně uzavřel pláže a zakázal všechny aktivity u moře, včetně potápění, šnorchlování, windsurfingu a kitesurfingu. Jaká je vlastně šance, že na vás zaútočí na dovolené žralok, a co dělat, abyste se útoku vyhnuli?

Útoky žraloků na lidi jsou extrémně vzácné. Přesto se čas od času nějaký stane. Aktuálně nejvíce pozornosti poutají útoky mořského predátora u egyptského letoviska Hurghada. Ty mají za následek už dva lidské životy. Jaká je vlastně pravděpodobnost, že na žraloka narazíte?

Žraloci si vás většinou spletou s jinou kořistí

„Miliony lidí každý den pádlují, plavou, šnorchlují, potápějí se a surfují v moři, ale v typickém roce je vystaveno útoku žraloka méně než 100 lidí. Naproti tomu 100 až 150 milionů žraloků je každý rok zabito lidmi," uvádí na webu Discover wildlife britské BBC zoolog Mark Carwardine.

"Předpokládá se, že za více než polovinou všech útoků stojí tři druhy: žraloci bílí, tygří a bělaví. Drtivá většina dalších druhů se nikdy nedopustila žádného útoku na člověka. Většina útoků jsou případy chybné identifikace. Žralok kousne jednou, obvykle za špatné viditelnosti, uvědomí si svou chybu a odplave,“ dodává Carwardine.

Nechoďte do vody, když vám teče krev

Přesto je dobré být opatrný a nic nepodceňovat. Co dělat, abyste předešli žraločímu útoku? Zde je pár jednoduchých pravidel podle Carwardina.

  1. Nenoste lesklé šperky nebo vysoce kontrastní a jasné barvy (typicky žlutá barva).
  2. Zůstaňte mimo vodu, pokud krvácíte nebo menstruujete. Žralok dokáže jednu kapku krve ucítit až na vzdálenost kolem 1,5 kilometru.
  3. Šnorchlujte nebo potápějte se ve skupinách – žralok spíše útočí na osamělého jedince.
  4. Držte se mimo vodu za tmy nebo soumraku, kdy je mnoho žraloků aktivnějších. Vyhněte se kalné vodě. Žraloci si mohou splést lidské končetiny s přirozenou kořistí.
  5. Nejezděte na pláž New Smyrna na Floridě, kde je evidováno více útoků než kdekoli jinde na světě.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy