Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Zrádný černý kašel: Jedenáctiletý Sebastian z Prahy ho chytil, přitom byl očkovaný

Ilustrační obrázek.
Zdroj: Profimedia
Nemoc

Počty nakažených černým kašlem stoupají. Nemoc chytil také jedenáctiletý Sebastian z Prahy, který byl proti černému kašli dokonce očkovaný. „Bylo to pro nás hodně nemilé překvapení. Kdyby dětská lékařka nezachytila černý kašel včas, mohlo mít onemocnění mnohem těžší průběh,“ nechala se pro Blesk slyšet maminka nakaženého chlapce.

Od začátku tohoto roku je evidováno více než pět tisíc případů černého kašle. Na komplikace spojené právě s černým kašlem zemřeli dva senioři a také jeden kojenec z Pardubického kraje, který měl však zároveň i oboustranný zápal plic, jak informoval iRozhlas.

Onemocněním se nakazil také jedenáctiletý Sebastian z Prahy. Všechno začalo vysokou teplotou, kašel ovšem žádný. „Syn byl hodně zesláblý a vyčerpaný, zkrátka jako hadrová panenka. Kolísaly u něj horečky kolem 39 stupňů Celsia, stěžoval si také na bolesti hlavy, ale neměl rýmu a překvapivě ani kašel,“ prozradila pro Blesk Sebastianova maminka Veronika.

Nabádá k očkování

Následně zašla se synem k dětské doktorce. „Hned udělala stěry na přítomnost černého kašle a byla si diagnózou celkem jistá. Namítala jsem, že to přece není možné, když byl Sebík přeočkovaný loni v květnu a k tomu vůbec nekašlal,“ řekla dále. Lékaři po dvou hodinách potvrdili přítomnost černého kašle a nasadili chlapci antibiotika. Zároveň maminka Veronika apeluje na všechny, aby se nechali očkovat.

Vyšší výskyt černého kašle souvisí s tím, že postupně vůči němu ztrácíme imunitu. To se týká hlavně starší populace. Stejně jako u tuberkulózy je tu celá řada obyvatel, kteří jsou ze zemí, jež nemají dobrou zdravotní péči, a černý kašel mohou přivézt,“ popsal pro již zmíněný web primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Příznaky černého kašle

Nemoc podle Národního zdravotnického informačního portálu zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale dominantní je rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy